1001 yetim 1001 dilek

Deniz Feneri Derneği, 2003 yılından beri her yıl düzenlediği 1001 çocuk 1001 Dilek projesini bu yıl yalnızca yetimler için düzenleniyor.

1001 yetim 1001 dilek

Sıdıka Dağlı/ Dünya Bülteni

Deniz Feneri Derneği, 2003 yılından beri her yıl düzenlediği 1001 çocuk 1001 Dilek Projesini bu yıl yalnızca yetimler için gerçekleştiriyor. Yetimlerinin internet üzerinde doldurdukları istek mektupları,  bağışçılar okuyarak o dilekleri gerçekleştirebiliyor. Proje sorumlusu Selma Topkara proje hakkında bilgi verdi.

1001 YETİM 1001 DİLEK 2011

Bu yıl derneğimizin kurulusundan bugüne kadar nakit, gıda, eşya, sağlık, eğitim vs. birçok alanda yardım yaptığı, yoksulluğundan emin olduğumuz ailelerin yetim çocuklarının dileklerini soralım istedik. Çünkü elimizde olmayan sebeplerle onlara yeterince destek olamıyoruz su günlerde. Hiç değilse bu vesileyle kapılarını çalalım, çocuklarının yüzlerini güldürelim ve her şeye rağmen biz hala yanınızdayız diyelim dedik.

1001 YETİM 1001 DİLEK PROJESİ TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDE

Bu yıl proje kapsamında, Türkiye'nin 81 ilinde köy köy dolaşarak tespit edilen yetim çocuğun dilekleri, istekleri, duyguları, beklentileri ve söylemek istedikleri hayırseverlerle paylaşılıyor. 7–14 yaş arası çocukları kapsayan projeyle hem çocukların dileklerini gerçekleştirmek hem de onların bir yıllık ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir havuz oluşturmak amaçlanıyor.

Projenin startı, en sevgili Yetim Hz. Muhammed Aleyhisselamın doğum günü olan 14 Şubat'ta verildi. Projeye son katılım tarihi ise 23 Nisan 2011. 

NASIL KATILABİLİRSİNİZ?

Bir düşünün; minicik eller, tuttukları kalemlerde hayatlarını, yaşantılarını, sıkıntılarını, sevinçlerini, kederlerini, isteklerini, gelecekten beklediklerini, hayallerini, umutlarını kısaca her şeylerini birkaç satırla bir mektup sayfasına yazıyor. Mektup yazarken duydukları heyecanın bin katı bir umutla gönderiyorlar Deniz Feneri’ne.

BU SENE DE DİLEKLER SİZİ BEKLİYOR

1001 yetim çocuğun kalplerindeki coşku ve isteği yansıttıkları mektupları birlikte okumak ve birinin dileğinin gerçekleşmesine yardım etmek için; www.binbiryetim.com adresini ziyaret etmeniz yeterli. Dilekleri, bağışçılar site üzerinden okuyarak ve mektupların orijinalini görerek gerçekleştirebiliyor.

26.000 DİLEK GERÇEKLEŞTİ

Bu yıl 9. kez uygulanan projeye, geçen yıllarda katılan 23.300 çocuğun 26.000 dileği gerçek oldu. Proje sorumlusu Selma Topkara; bu yıl ise yaklaşık 600 başvurunun yapıldığını ve 23 Nisana kadar başvuruların devam edeceğini bir iki ay içinde de bütün dileklerin yerine getirileceğini söyledi.

DİLEKLER

Kimi görme engelli annesinin tekrar kendisini görebilmesini istiyordu, kimi parasızlıktan tedavi olamadığı için kaybettiği babasının geri gelmesini, kimi de tedavi olup bisiklete binebilmeyi. Kimi bir çiftlik evinde yasamak istiyordu, kimi sadece kendine ait bir yatak, kimi bebek, kimi bisiklet, kimi okumak için kitap,  kimi de sadece bir kursun kalem…

Çocukları daha çok bilgisayar ve cep telefonu istedikleri belirten Topkara, bunların hepsinin karşılamaların mümkün olmadığını bu yüzden daha katılımcıların daha makul isteklerinde bulunmalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39