banner39

Bakiler: Dilimiz zehirleniyor

Yavuz Bülent Bakiler Bakiler, "Okuma alışkanlığımızın olmadığı için, kelime dağarcığımızın çok yetersiz olduğunu" söyledi.

Etkinlikler 31.05.2012, 19:00 31.05.2012, 19:00
Bakiler: Dilimiz zehirleniyor

Amasya'da katıldığı programda konuşan şair-yazar Yavuz Bülent Bakiler Bakiler," Batı dünyası 70 bin kelime ile konuşup düşünürken, ülkemizde insanlar 6 bin kelimenin ancak yüzde 10'u ile konuşup düşünmektedir" diyerek Türkiye'de okuma alışkanlığının olmamasından yakındı.

Taşova İlçe Kaymakamlığı, Taşova Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkıları ve Türkçe Sevdalıları Derneği'nce Amasya’nın Taşova İlçesinde ünlü şair - yazar Yavuz Bülent Bakiler konuk edildi. 29 Mayıs 2012 Salı günü saat 14.20 de Belediye terminali lokalinde saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan etkinlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza Atasoy’un açılış konuşması ile başladı.

“Türkçeye Tuzak” isimli konferansında Bakiler, "Okuma alışkanlığımızın olmadığını, kelime dağarcığımızın çok yetersiz olduğunu" söyledi.

"İnsanın zekası bildiği kelime miktarı kadardır. Batı dünyası 70 bin kelime ile konuşup düşünürken, ülkemizde insanlar 6 bin kelimenin ancak yüzde 10'u ile konuşup düşünmektedir. İnsanın cebindeki paranın çokluğu nasıl onu önemli kılıyorsa  konuştuğu dil aynı ise bu  kelimelerin zenginliği sosyal  hayatta onu imtiyazlı duruma getirir. Çoban ile Cumhurbaşkanının konuştuğu lisan aynı ise bu kelimeler hangi kökten gelirse gelsin bizimdir. Kömürden zehirlenen ve soğuktan donan insanlar acı çekmez ve tatlı bir şekilde ölürler. Ülkemizdeki dil zehirlenmesi de böyle, tatlı tatlı dilimizi öldürmek üzere..." diyen Bakiler "Türkçemize kurulan tuzaklar karşısında çok dikkatli olmalıyız" dedi.

Program, Yeşilırmak şiir vadisi grubu üyeleri ve misafir şairler tarafından şiir dinletisi yapıldıktan sonra sona erdi.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?