banner39

Balkan tarihi atölyesi

Bilim Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi Dr. Fatma Sel Turhan başkanlığında Balkan Tarihi Atölyesi düzenliyor.

Etkinlikler 19.04.2011, 13:28 19.04.2011, 14:48
Balkan tarihi atölyesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu atölye çalışması, Balkanlar’ın farklı bölge, dönem ve konularına odaklanan tarihçi ve diğer sosyal bilimcileri düzenli aralıklarla bir araya getirmeyi ve günümüz Balkanlar’ına da şekil veren ortak konu başlıklarını tarihi arka planlarıyla tartışmayı amaçlanıyor.  Her toplantıda, incelenen bölgeye dair uzmanlığı olan bir danışmanın öncülüğünde gerçekleştirilecek çalışma sayesinde, hem bölgeye dair daha derinlikli bir bakış açısına sahip olmak, hem de bölge çalışanları arasında bir iletişim platform oluşturulması amaçlanıyor.

ATÖLYE ÇALIŞMASINDA ŞU KONU BAŞLIKLARI İNCELENİYOR:

• Bölgeselcilik, Osmanlı’nın bölgeselciliği algılayışı,

•Balkanlar’da sınır meseleleri, tarih içerisinde oluşan sınırlar, çatışan sınırlar,

• Osmanlı esnekliğinin mahiyeti, Balkanlar’da nevi şahsına münhasır bölgesel uygulamaların varlığı-yokluğu meseleleri,

• Osmanlı dönemi dil-inanç-kimlik tartışmaları ve günümüze yansımalar.

Dr. Fatma Sel Turhan başkanlığında yürütülecek olan bu atölye çalışmasına katılım için Balkanlar’la ilgili sosyal bilimler alanında uzman olmak veya ilgili konularda lisansüstü çalışmalarına devam ediyor olmak gerekiyor. Ayda bir toplanan atölye 25 Nisanda başlayarak 1 ağustosa kadar çalışması planlanıyor.

DR. FATMA SEL TURHAN, SETA VAKFI, BALKAN UZMANI

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine aynı bölümde hazırladığı “The Abolition of the Janissary Army and Its Reflections” adlı teziyle yüksek lisans eğitimini; “Rebelling for the Old Order: Ottoman Bosnia, 1826–1836” isimli teziyle doktora eğitimini tamamladı. Doktora tezini kitaplaştırdığı “Eski Düzen ile Yeni Düzen Çatışınca: Osmanlı Bosna’sında İsyan, 1826–1836” adlı eseri yayın aşamasındadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?