banner15

Beyoğlu'nda Nevbahar sergisi

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde “Çini Bahçesinde Nevbahar sergisi açılıyor.

Beyoğlu'nda Nevbahar sergisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, Klasik Türk Sanatları Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile “15 Sergi 15 Seminer Etkinliği” kapsamında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde “Çini Bahçesinde Nevbahar sergisi açılıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, Klasik Türk Sanatları Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile “15 Sergi 15 Seminer Etkinliği” kapsamında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde “Çini Bahçesinde Nevbahar / MSGSÜ, Sitare Turan Bakır Atölyesi Öğrenci Çalışmaları” başlığıyla, 14–24 Ekim 2010 tarihleri arasında  “Çini Bahçesinde Nevbahar sergisi açılıyor.

Sergi kapsamında Sitare Turan Bakır'ın konuşmacı olarak katılacağı “Türk Çini ve Seramik Sanatında Tasarım Anlayışı” konulu bir seminer düzenleniyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ve Eski Çini Onarımları Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Sitare Turan Bakır'ın çini atölyesinde 2000’li yıllardan bu yana uygulanan öğrenci işlerinden oluşan bu sergi, çini sanatı eğitiminin günümüz üniversitelerinde, diğer kurum ve kuruluşlarda nasıl ele alınabileceği üzerine öneriler sunuluyor.

Sergide zengin kültürel birikimimizi kullanarak günceli yakalayan yeni ve özgün çalışmaların önemine vurgu yapılıyor.

Sergide 16. yüzyıl çini sanatından tanıdığımız yarı stilize çiçeklerle birlikte bugüne kadar çinilerde rastlanmayan çeşitli çiçek ve hayvan figürü stilizasyonları farklı konu, form ve fonksiyonlarla öğrenci çalışmaları yer alıyor. Sergide stilize edilen çiçeklerin oluşum aşamalarına da yer veriliyor.
Açılış: 14 Ekim Perşembe Saat:18.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 20:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48