banner39

Birinci uluslararası İİT modeli konferansı başladı

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) bağlı İslam Konferansı Gençlik Forumu Diyalog ve İşbirliği (İKGF-Dİ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birinci Uluslararası İİT Modeli Konferansı başladı.

Etkinlikler 13.07.2011, 14:50 13.07.2011, 15:26
Birinci uluslararası İİT modeli konferansı başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İKGF-Dİ’nin ev sahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı, Sabancı Üniversitesi, Tuzla Belediyesi ve Mısır Medeniyet Araştırmaları ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi iş birliğiyle düzenlenen Birinci Uluslararası İİT Modeli Konferansı, akademisyenler ve 200 üniversite öğrencisinin katılımıyla başladı.
İİT Genel Sekreteri Prof Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, ekonomik gücün Batı’dan doğuya kaydığını belirterek, “Bu stratejik pozisyon dolayısıyla İİT'nin, gelecek dönemde önemi artacaktır.” dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, BM'nin ardından ikinci büyük uluslararası kuruluş olan İİT’nin her geçen gün daha da tanınır hale geldiğini belirtti. Artık İİT’nin BM'nin önemli bir partneri olduğunu söyleyen İhsanoğlu, “Ekonomik gücün, batıdan doğuya kayıyor. İslam dünyası coğrafi olarak bu transformasyonun ortasında yer alıyor. Bu stratejik pozisyon dolayısıyla İİT'nin, gelecek dönemde önemi artacaktır.” diye konuştu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, İİT'nin, 2005 yılında düzenlenen toplantısında 10 yıllık faaliyet planı kabul edildiğini belirterek, burada oluşturulan yeni kavramsal çerçeve kapsamında üye ülkeler arası dayanışmanın sadece retorik düzeyde değil, pratikte de gerçekleştirilmesine yönelik adımların atıldığını anlattı.

İKGF-Dİ Genel Sekreteri Büyükelçi Elşad İskandarov da İİT’nin BM'den sonraki en büyük uluslararası kuruluş olduğunu belirtti. İİT'ye üye ülkelerin üniversitelerinde, kuruluşun modelini sergileyerek diplomatik simülasyon oluşturmayı amaçladıklarını belirten İskandarov, ''Model ayrıca İİT gençlerine farklı kulvarlarda gençliği temsil etme, düşüncelerini paylaşma ve sosyal ve siyasal platformlarda seslerini duyurma imkanı sağlayacaktır. Yedi günlük eğitim programında gençler aynı zamanda diplomatik kazanımlar edineceklerdir.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?