Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri sahibini buldu

3. İstanbul Edebiyat Festivali, “Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri” ödül töreniyle nihayete erdi.

Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri sahibini buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü uhdesinde Türkiye Yazarlar Birliğiİstanbul tarafından gerçekleştirilen 3. İstanbul Edebiyat Festivali’nin, altıncı ve songünü “Edebiyatımızda Hatırat Paneli” ile başladı.

Hatırat yazmak, tarihin içinde smokin giymektir.

Oturum yöneticisi Kamil Büyüker, önceki gün kaybettiğimiz Kutuz Hoca‘yı rahmetle anarakbaşladığı konuşmasına, Kutuz Hoca’nın hatıratının Cumhuriyet dönemine ilişkin önemlikayıtlar içerdiğini belirtti.

Kamil Büyüker edebiyatımızda hatıratın başka toplumlardandaha geç gelişmesi ile ilgili olarak, eski zamanlarda hatırat yazmanın iyi karşılanmadığınıçünkü bunun dünyevi şeylere fazlaca bağlanmak sayıldığını dolayısıyla dinî olarak hoşkarşılanmadığını, bu yüzden edebiyatımızda hatıratın olgunlaşmasının geciktirdiğini söyledi.Hatıratlarını yazmayan toplumların romanlarında sahicilikten uzaklaştığını belirtti. Dahasonra sözü diğer konuşmacılardan Haluk Oral’a verdi.

Haluk Oral, hatıratı aynaya benzeterek nereden baktığınıza göre gösterdiği şeyindeğişebildiğinden bahsederek söze başladı. Mektubun hatırat içinde daha farklı bir yerdeolduğunu söyledi. Mektubun, herkesin okuması için yazılmadığından daha sıcak ve döneminhavasını daha iyi yansıtan bir özelliğe sahip olduğunu söyledi. Hatırat yazmanın “tarihiniçinde smokin giymek” gibi algılanabileceğinden yani hatırat yazarken daha ciddiolunduğundan mektubun biraz daha kaygısızca yazıldığından bahsetti.

Emine Çaykara ise hatırat yazarken doğruyu aksettirme çabasından, dürüstlüğün önemindenbahsetti. Hatırat yazmanın çok meşakkatli ve sabır gerektiren bir iş olduğunu, hatıratıyazılacak kişiyle sağlam bir bağ kurmanın gerektiğini anlattı.

Konuşmacılar hatıratlarda toplumsal ve bireysel zihniyet gelişiminin okunabileceğini bugününbakış açısıyla farklı bir yorum elde edebileceğini söylediler. Aynı zamanda hatıratın objektifolmasını beklememek gerektiğine vurgu yaptılar.

2011 Yılında Türk Edebiyatı değerlendirildi

Günün ikinci yarısında ise Ali Ural’ın yöneticiliğinde, “2011 Yılında Türk EdebiyatıAçıkoturumu” yapıldı.

Konuşmacıların Hüseyin Su, Metin Celal, Ali Ural ve Ali Galip Yenerolduğu panelde ilk olarak Ali Galip Yener’e söz verildi. ”Eleştiri ve deneme iyi bir yere gidiyormu?” sorusu hakkında konuşmaya başlayan yazar 2011 yılında deneme ve eleştiri türlerindeverilen eserleri analiz ederek görüşlerini dile getirdi.

Hüseyin Su, öykücülük hakkındaki konuşmasında son dönem Türk öykücülüğü’nün gelişimive sorunlarından bahsetti. Geride bıraktığımız yılda öykü dalında çıkan kitaplardan konuştu.Yeni dönemde yazarların görünme tutkusunun ortaya çıktığını bunun zararlı olabileceğindendem vurdu.

Metin Celal 2011 yılında Türk edebiyatında romandan bahsettiği konuşmasında, genel olarakpopüler olan ile sahici olan romanlar arasındaki farklardan bahsetti. Bu sene çıkan bazıromanlar da değerlendirildi.

Son olarak Ali Ural, 2011 yılında Türk edebiyatında şiirden bahsetti. Bu sene çıkan kitaplarüzerinden bir değerlendirme yapan Ural, genel olarak Türk şiirinin 2011 yılındaki birröntgenini çekti. Açıkoturum soru cevap faslıyla sona erdi.

2011 Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü uhdesinde Türkiye Yazarlar Birliğitarafından gerçekleştirilen içerisinde atölye çalışmalarından açık oturum ve panellere,film gösterimlerinden konserlere kadar 20 farklı etkinliğin yer aldığı ve 44 sanatçı ve biliminsanının katıldığı 3. Edebiyat Festivali dolu dolu geçen altı günün ardından Üsküdar KatibimRestaurant’ta düzenlenen ödül töreni ve davet ile son buldu. Yaklaşık 120 kişilik, üst düzeyyöneticiden edebiyatçılara, gençlerden basın mensuplarına seçkin bir topluluğun yer aldığıtörende, sanatçı Bekir Sıddık Soysal’ın incelikle üzerinde çalıştığı belli olan “alem” temalıödüller sahiplerine verildi.

Saat 19.30’da Katibim Restaurant’ta yapılan ödül töreninden önce, TYB İstanbul Şubesibaşkanvekili İrfan Çalışan, altı gün boyunca süren festivalin genel bir değerlendirmesiniyaptı. Bu sene üçüncüsü düzenlenen festivalin, ilk ikisinin yapılış sürecinden de bahsedenÇalışan, üçüncü festivalde özellikle her oturumda salonun doluluğundan ve ilgiyle ve dikkatleetkinlikleri takip eden insanların çokluğuna da vurgu yaptı. Bunun TYB İstanbul Şubesiiçin en önemli kazançlardan birisi olduğunu söyleyen İrfan Çalışan, festivalin verimli vesorunsuz bir şekilde nihayete erdiğini; 4. İstanbul Edebiyat Festivali için şimdiden çalışmalarabaşlayacaklarını sözlerine ekledi.

Değerlendirme konuşmalarının ardından söz alan TYB İstanbul Şubesi başkanı A. AliUral, “2011 Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri”ni almaya jüri tarafından değer görülenedebiyatçıları açıkladı ve ödüllerin neden o isimlere verildiğini gerekçelendirdi. “2011Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülü”, “roman” dalında Emine Işınsu’ya verildi. Işınsu’ya ödülü,İBB Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk tarafından takdim edildi. “Deneme” dalında ödüle layıkgörülen isim ise Nurdan Gürbilek’ti. Gürbilek’e ödülünü Türkiye Yazarlar Birliği İstanbulŞubesi başkanı A. Ali Ural verdi. “Hikaye” dalında ödül Necati Mert’e verildi.

Necati Mert’eödülü, yazar Hüseyin Su tarafından takdim edildi. “Şiir” dalında ise ödül Sedat Umran’averildi. Umran’a ödülü Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Saraç tarafından verildi.
Tören, yapılan teşekkür konuşmalarının ardından verilen yemekle son buldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2011, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER