banner15

Evliya Çelebi anılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıldönümü tüm Türkiye’de sergilerle kutlanacak

Evliya Çelebi anılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Evliya Çelebi'nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini belirten detaylı haritalardan oluşan bir sergi hazırlandı. Evliya Çelebi Seyahatnamesi ile ilgili bu şekilde bir kartografik çalışma ilk defa gerçekleştiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Evliya Çelebi'nin 400. doğum yıldönümü tüm Türkiye'de sergilerle kutlanıyor.

Evliya Çelebi'nin seyahat ettiği tüm coğrafyayı kapsayan, biri yetişkinlere diğeri çocuklara yönelik olarak hazırlanan ve "Evliya Çelebi'nin Dünyası" adı verilen sergi yılsonuna kadar 81 ilde gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında düzenleyeceği her etkinlikte "Evliya Çelebi'nin Dünyası" sloganıyla sergilenecek olan yirmi yedi parçadan oluşan bu illüstratif harita koleksiyonu, Çelebi'nin ve muhteşem eserinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacak. Evliya Çelebi Seyahatnamesinin detaylarıyla ilk defa haritalandırılması ile ülkemiz ve dünya için büyük bir değer olan Evliya Çelebi ve büyük eserini, sadece 2011 yılında değil bundan sonra da genç nesiller için her zaman yararlanılan bir kaynak olarak değerlendirilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Programlar hakkında ayrıntılı açıklama bakanlık tarafından açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 16:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35