Hezarfen Necmeddin Okyay anılıyor

Genç Gönüller Derneği, geleneksel sanatlara verdiği emekle bilinen 'Hezarfen' lakabıyla anılan Mehmed Necmeddin Okyay için bir anma programı yapıyor.

Hezarfen Necmeddin Okyay anılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hüsnü hattan ebruya, mücellitlikten kemankeşliğe kadar pek çok alanda verdiği eserler ve yaptığı çalışmalarla iz bırakan, bu yönüyle çok az kişiye layık görülen 'Hezarfen' lakabıyla anılan Mehmed Necmeddin Okyay (1883-1976), Genç Gönüller Derneği'nin Üsküdar Belediyesi işbirliği ile organize ettiği bir sergi ve anma programı ile hatırlanıyor.

Üsküdar Yeni Valide Camii'nde 40 yıl süren imam-hatiplik vazifesinin yanı sıra, Medresetü'l Hattâtîn (Hattatlar Okulu) ve Güzel Sanatlar Akademisi'nde de eğitim vermiş olan bu müstesna şahsiyetin, bu organizasyonla daha yakından tanınması hedefleniyor.

Üsküdar'daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde 28 Ocak-03 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan sergide, fotoğraf ve tanıtıcı metinlerden oluşan fotobloklarla Okyay'ın hayatı ve eserleri tanıtılacak.

Açılış günü 14.00-16.00 saatler arasında gerçekleştirilecek anma programında ise Okyay'ın talebelerinden Prof. Uğur Derman'la birlikte Beşir Ayvazoğlu konuşmacı olarak yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2012, 11:32
YORUM EKLE

banner33

banner37