banner39

'İpek Yolu Üzerinde Tire' fotoğraf yarışması

İzmir Üniversitesi ve Tire Kültür Derneği “İpek Yolu Üzerinde Tire” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor

Etkinlikler 14.07.2011, 16:09 14.07.2011, 16:26
'İpek Yolu Üzerinde Tire' fotoğraf yarışması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İzmir'in Tire ilçesini, UNESCO Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aday yapma çalışmaları devam ediyor. Bu amaçla geleneksel el sanatları ve tarih envanterinin internete aktaran ve dört dile çeviren İzmir Üniversitesi (İZÜ) ile Tire Kültür, Sanat, Çevre ve Turizm Derneği, şimdi de “İpek Yolu Üzerinde Tire” adıyla bir fotoğraf yarışması düzenliyor.

İPEK YOLU’NUN REKTÖRLERİ ROMA’DA BULUŞACAK

İZÜ Öğretim Üyesi ve Tire Tarihini Koruma Platformu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, son katılım tarihi 26 Eylül 2011 olan yarışmayla fotoğraf sanatçılarının ilgisinin bu tarihî ilçeye çekilmek istendiğini söyledi. “Fotoğraf sanatının gücü sayesinde, Tire’deki tarihî eserlere dikkat çekmek istiyoruz. Bunların çoğu mahalle aralarında kalmış. Çarşı içindeki sokaklarda bulunan dükkânların gölgelikleri nedeniyle çok sayıda han ve hamam, büyük bir perdenin arkasında saklı gibi. Bu yüzden çoğu Tireli bile bu eserleri tanımıyor.” diyen Öztürk, yarışmada seçilecek fotoğrafların, oluşturulması düşünülen Tire’nin tarihî eserler katalogunda ve yarışma CD albümünde yer alacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Öztürk, ekim ayında Roma’da yapılması planlanan Uluslararası İpek Yolu Bienali’ndeki İpek Yolu Üzerindeki Üniversitelerin Rektörleri Sempozyumu’nda yarışma fotoğraflarını göstermek istediklerini ifade etti.

Yarışma ile Tirenin tarihi zenginliklerini basın, internet ve görsel dokümanlar ile   ulusal düzeyde tanıtmak, ilçenin görsel materyal arşivine yeni ve kaliteli ürünler  kazandırmak,ülkenin her yerinden fotoğraf sanatçılarının, fotoğrafçılık derneği üyelerinin ve  amatör fotoğraf meraklılarının Tire’ye gelerek,Tire tarihi hakkında daha fazla bilgi  edinmelerini sağlamak ve fotoğraf sanatının gücü sayesinde, elde edilecek materyaller ve ziyaretçi sirkülasyonu ile,Tire’deki tarihi  eserlerin  korunması için kamuoyu oluşturulması, tarih bilincinin artması amaçlanıyor.

Yarışmaya son katılım tarihi 26 Eylül 2011.

ÖDÜLLER:

Birincilik ödülü: 1000 TL

İkincilik ödülü: 750 TL

Üçüncülük ödülü: 500 TL

Sergileme / Satın Alma (30 ad): 50 TL

Yarışmayla ilgili şartname ve detaylı bilgiye www.  www.tirekulturdernegi.com web adresinden ulaşılabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?