banner27

Kanuni sanal aleme taşındı

İÜ, Kanuni Sultan Süleyman'ın divanının bilinen tek nüshasını sanal alemde sergilemeye başladı

Kanuni sanal aleme taşındı

Emre Gül/ Dünya Bülteni - Tarih Dosyası

Avrupalıların "Muhteşem" unvanıyla andıkları "Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman", sanal ortama taşındı.

Ölümünün 446. Yılı anısına "İstanbul Üniversitesi" tarafından üstlenilen proje ile 10. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, şairliği, eserleri, devlet adamlığı, devrinin önde gelen şahsiyetleri, mimari yapıları ve giyim tarzları ile birlikte tanıtılacak.

Daha çok siyasi kişiliği ve kazandığı askeri zaferlerle anılan bu güçlü hükümdarın entelektüel kimliği ve şiire olan ilgisinin vurgulandığı projede, "Muhibbi" mahlasını kullanan Kanuni'nin İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan "Divan-ı Muhibbi" adlı eseri de dijital ortama aktarılarak, kurulan internet sitesi aracılığı ile okuyuculara sunuldu. Eşi Hürrem Sultan'a, oğlu Şehzade Bayezid'e yazdığı şiirlerin yanı sıra kaleme aldığı şiirlerden örnekler, İ.Ü Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan tarafından seslendirilerek siteye yüklendi. Ayrıca, Kanuni Sultan Süleyman'ın, Fransa Kralı I. Fransuva'ya yardıma hazır olduğunu ifade eden mektubunu, sitede orijinaliyle birlikte görmek mümkün.

"Divan-ı Muhibbi" ile birlikte dönemin diğer önemli yazma eserleri, Matrakçı Nasuh'un çizimleriyle İran-Irak seferlerini anlattığı "Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn" ve Piri Reis'in denizciliğe ait harita-kılavuz içerikli ünlü "Kitab-ı Bahriye"si de dijital olarak ulaşılabilen eserler arasında. Devrin önde gelen devlet adamları ve şahsiyetlerinden "Mimar Sinan", "Matrakçı Nasuh" ve "Piri Reis"in de tanıtıldığı sitede Osmanlı minyatür sanatı ve Osmanlı denizciliğine de dikkat çekmek hedeflenmiş.

Proje kapsamında hazırlanan "Süleymaniye Camii" ve "İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi"nin interaktif simülasyonun da indirilebildiği site, Kanuni'nin kaftanı ile sorguçlarının da yer aldığı bir resim galerisi ile beraber Türkiye'de kurulan ilk sanal kütüphane olma özelliğini taşıyor.

http://cihanhukumdari.istanbul.edu.tr/

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2012, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25