Malatya'da Sinema Kültürü seminerleri

Malatyalıları, sinemamızın usta isimleriyle bir araya getirecek olan ‘Sinema Kültür Seminerleri’ne başvurular başladı.

Malatya'da Sinema Kültürü seminerleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sinema Kültürü Seminerleri’ne başvurular başladı. Malatyalıları, sinemamızın usta isimleriyle bir araya getirecek olan ‘Sinema Kültür Seminerleri’ne başvurular başladı.

İlk yıldan başlayarak Malatyalıları; panel, söyleşi, atölye ve seminerlerle sinema sanatıyla daha da yakınlaştırmayı amaçlayan ‘Malatya Uluslararası Film Festivali’ çerçevesinde düzenlenen ücretsiz ‘Sinema Kültürü Seminerleri’ne başvuru için son tarih ise 10 Kasım 2010. Sinema seminerlerine katılımın herhangi bir önkoşulu yok. İsteyen Malatyalı sinemaseverler yaş grubu ya da başka bir sınırlama olmaksızın katılabilir.

26 Kasım - 2 Aralık 2010 tarihleri ilki gerçekleştirilecek festivalde seminerlerin eğitmenliğini; yönetmenlik, yapımcılık, oyunculuk gibi sinemanın çeşitli alanlarından sanatçılar, akademisyenler ve sektörün önde gelen isimleri üstleniyor. Malatya İnönü Üniversitesi işbirliğiyle, üniversitenin ana yerleşkesinde gerçekleştirilecek olan seminerlerle, kentte festival ve sinema kültürünün oluşumuna katkıda bulunulması ve iyi birer sinema izleyicisi olarak kendini yetiştirmek isteyenlere olanak sunulması amaçlanıyor.

27 Kasım – 1 Aralık 2010 tarihleri arasında düzenlenecek seminerlerde, konular toplam 9 başlıkta işleniyor. Yoğun bir programa sahip olan seminerlerde katılımcıların seminerlerin en az yüzde seksenini izlemeleri, etkinliğin amacına ulaşması açısından büyük önem taşıdığından, zorunlu tutuyor. Seminerleri başarı ile tamamlayan öğrencilere, seminerlerin bitimi sonrası, yapılacak törenle katılım sertifikaları verilecek. Yine seminerlerin amacına ulaşması amacıyla katılımcı sayısı 250 ile sınırlı tutuluyor.

Seminerlerde konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor: ‘Bir Filmi Yönetmek’ ‘Görüntü Oluşturma Sanatı’, ‘Bir Senaryo Yazmak’, ‘Oyunculuk Metodolojisi’, ‘Kurgu: A+B=C midir?’, ‘Türk Sinema Tarihi’, ‘Film Analiz Yöntemleri’, ‘Dünya Sinema Tarihi’ ve ’Sanat Yönetmenliği’.Bu başlıkların ele alınmasıyla, katılımcılar bir filmin oluşumunun tüm aşamalarına ilişkin bilgi sahibi olacak.

Ayrıntılı bilgiye www.malatyafilmfest.com internet sitesinden ulaşılabilir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2010, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER