banner27

Mükrimin Halil Yinanç'a anma

Tarihçi Mükrimin Halil Yinanç, Zeytinburnu’nda düzenlenen bir toplantıyla yadedildi

Mükrimin Halil Yinanç'a anma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkemizin dünya çapında yetiştirdiği en önemli tarihçilerinden biri sayılan Mükrimin Halil Yinanç için Zeytinburnu’nda bir anma toplantısı yapıldı. Zeytinburnu Kültür ve Sanat  Merkezi’nde gerçekleşen anma toplantısına Mükrimin Halil Yinanç’ı sevenler, yakınları ve tarih meraklıları katıldı.

“Zeytinburnu’nun Ebedî Sâkinleri” programı dahilinde gerçekleşen anma programında, toplantıyı sunan Mehmet Nuri Yardım, Mükrimin Halil Yinanç gibi büyük tarihçilerin, gerçek değerlerimizin son yıllarda keşfedilmeye başladığını hatırlatarak, “Son üç ayda Mükrimin Halil hakkında üç ayrı toplantı yapıldı, bu kendi özümüze dönüşün bir işaretidir. Bu hayırlı bir gelişmedir. Geçmişle geleceğin kavuşması, nesillerin buluşmasıdır. Mükrimin Halil de Merkezefendi’de yatan büyüklerimizdendir. Bundan dolayı kendisini de Zeytinburnu’nun Ebedî Sâkinleri programına dahil ettik. Bu ilim adamının bütün eserleri bir an önce neşredilmeli. Hakkında bir an önce bir anma kitabı hazırlanmalı. Onu tanıyanlar hâtıralarını bu esere yazmalı. Ardından bir enstitü kurulmalı” dedi.

Daha sonra konuşan yazar Mehmed Niyazi, Mükrimin Halil Yinanç’ın büyük bir idealist insan olduğunu belirterek, “O ömrü boyunca mukaddes bildiği idealleri için yaşadı. Fikirlerinden ve inandıklarından asla taviz vermedi. Bana göre Türkiye’de bir buçuk ilim adamı gelmiştir. Biri Mükrimin Halil Yinanç’tır, diğer buçuğu da Ali Fuad Başgil’dir” ifadesini kullandı.

Mükrimin Halil Yinanç’ın meşhur Marmara Kıraathanesi’nin öncülerinden biri olduğunu da belirten ifade eden Mehmed Niyazi'nin konuşmasının omurgasını, Türkiye’de ilim hayatı, Mükrimin Halil Yinanç’ın bu dünyadaki yeri oluşturdu.

Daha sonra Mükrimin Halil Yinanç’ın manevi oğlu ve yeğeni Tacettin Yinanç söz aldı. Tacettin Yinanç da Mükrimin Halil’in Mülkiyeli yıllarını anlattı. Mükrimin Halil’in bilinmeyen yönleri üzerinde duran Tacettin Yinanç, “İnanıyorum ki Mükrimin Halil Yinanç hakkında daha bir çok çalışma yapılacak, toplantı düzenlenecektir. O hayatıyla, hizmetleriyle ve eserleriyle bunu ziyadesiyle hak ediyor.” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra Mükrimin Yinanç Vakfı tarafından hazırlanan belgelik film gösterildi ve konuşmacılara çiçek verildi.

ÖMRÜNÜ İLME ADAYAN ADAM

Türkiye’de yetişen en iyi tarihçilerden biri kabul edilen ve Marmara Kıraathanesi’ndeki sohbetleriyle hatırlanan Mükrimin Halil Yinanç, 1 Temmuz 1900 tarihinde Maraş Elbistan’da doğdu. Babası Kadı Halil Kâmil Efendi’dir. İlk eğitimini baba ocağında aldı. Lise son sınıftayken 15 yaşında yazı yazmaya başladı. 1916’da öğretmenliğe ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne başladı. 1919’da Edebiyat Fakültesi’ni, 1921’de Mülkiye’yi bitirdi. Arapça ve Farsçayı çok iyi öğrendi. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu hareketine destek verdi. Babası Adana’nın Saimbeyli ilçesinde kadı iken, 1920’de annesiyle birlikte Ermeni isyancıları tarafından katledildi. Liselerde tarih hocalığı yaptı, Tarih-i Osmanî Encümeni’nde çalıştı. 1924’te arkadaşlarıyla Anadolu mecmuasını çıkardı. 1925’te Encümen tarafından, kütüphanelerimizde bulunmayan nadir eserleri kopya etmek üzere Paris’e gönderildi. Türk Tarih Kurumu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldı, İstanbul Üniversitesi’nde tarih profesörü oldu. 1957’de Ortaçağ Ordinaryüs Profesörlüğüne yükseltildi. Ders verirken kalp krizi geçirdi. 22 Aralık 1961 tarihinde vefat etti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2012, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25