Sultanbeyli, şiir festivaline hazırlanıyor

''Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali'', 7-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek... Şiir dinletilerinin ardından ''Grup Yansımalar'', konser verecek

Sultanbeyli, şiir festivaline hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen ''Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali'', 7-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Belediyeden alınan bilgiye göre, 7 Mart Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek açılışta, Metin Önal Mengüşoğlu, Cevat Akkanat, Arif Ay, Recep Garip, Fatma Şengil Süzer, Mürsel Sönmez, Ekrem Kaftan, Şeref Akbaba ile Azerbaycan'dan Mehmet Aslan, Irak'tan Kazım Kadir, Bosna-Hersek'ten Cemalettin Latiç, Moldova'dan Liubovi Tanasoğlu, KKTC'den Emel Kaya, Karadağ'dan Bisera Boskailo şiirlerini okuyacak.

Şiir dinletilerinin ardından ''Grup Yansımalar'', konser verecek.

Festivalin ikinci gününde Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi, Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi, Orhan Gazi Lisesi ve Türk Telekom Anadolu Lisesinde; üçüncü gününde ise Merkez İlköğretim Okulu, Şehit Öğretmen Hamit Sütmen İlköğretim Okulu, Kaptan-ı Derya İlköğretim Okulu ve Turgut Reis İlköğretim Okulunda şairler şiirlerini okuyacak.

Ayrıca festival kapsamında 8 Mart ''Dünya Kadınlar Günü'' özel programı gerçekleştirilecek. ''Dünya Kadınlarından Şiir ve Söz'' başlıklı programa Fatma Şengil Süzer, Saniye Öztürk, Karadağ'dan Bisera Boskailo, Bulgaristan'dan Zekie Habib, KKTC'den de Emel Kaya ve Moldova'dan Liubovi Tanasoğlu katılacak.
9 Mart Cuma günü de ''Modern İnsanın Şiir Arayışı'' paneli gerçekleştirilecek.

Aynı akşam Cemile Sultan Korusu'ndaki Hünkar Köşkü'nde ''Şiirin Sultanlarından Şehirlerin Sultanı İstanbul'da, Sultan Toprağından Sultan Korusunda'' başlığı ile bir şiir ve fasıl gecesi düzenlenecek.

Festival, 10 Mart Cumartesi günü düzenlenecek şiir okumaları ve ödül törenini takip edecek Süleyman Ergüner Ney&Girift konseriyle son bulacak.

Festivalde, Bekir Sıtkı Erdoğan ve Cemalettin Latiç'e, ''Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Ödülü'', Nurettin Durman'a, ''Festival Komitesi Özel Ödülü'', Bahaettin Karakoç'a ise ''Türk Şiirine Hizmet Ödülü'' verilecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2012, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER