banner39

Yalçıntaş hatıralarını paylaşıyor

ESKADER’in bu hafta düzenleyeceği Babıâli Sohbetleri'nin konuğu Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş.

Etkinlikler 13.07.2011, 13:26 13.07.2011, 13:35
Yalçıntaş hatıralarını paylaşıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli ilim ve fikir adamlarından, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Babıâli Sohbetleri’nde hatıralarını paylaşıyor.

Program 14 Temmuz Perşembe günü Timaş Kitap Kahve’de saat 18.00’de başlıyor.

Babıâli Sohbetleri’nin 65’ncisine misafir konuşmacı olarak katılacak olan Yalçıntaş, Türkiye’de son 60 yılın kültür ve fikir dünyasını hatıralar eşliğinde anlatıyor. Konuşmasında bugüne kadar kurulmuş olan ve kültür hayatımıza büyük hizmetler eden vakıf ve derneklerden de bahsedecek olan Yalçıntaş, yakınlarında bulunduğu Peyami Safa, Necip Fazıl Kısakürek, Mümtaz Turhan, Nurettin Topçu, Osman Yüksel Serdengeçti ve Ahmet Kabaklı ile maneviyat dünyamıza hizmet etmiş olan kanaat önderlerinden de söz edecek.

NEVZAT YALÇINTAŞ

En yakın dostlarından olan merhum Sabahattin Zaim gibi “Hocaların Hocası” olarak anılan Nevzat Yalçıntaş, 1933 yılında Ankara’da doğdu. İstanbul Yüksek Ticaret ve İktisat Okulu’ndan mezun oldu, Fransa Caen Üniversitesi’nde doktora yaptı. İngiltere Londra Üniversitesi London School of Economics and Social Sciences’de doçentlik çalışmaları yaptı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1 Aralık 1959'da asistan, 30 Aralık 1965'te doçent ve 5 Mart 1971’de profesör unvanını aldı. Fransızca, İngilizce ve Arapça biliyor. DSİ ve DPT’de yöneticilik yaptı. TRT Genel Müdürlüğü’nde ve Türkiye gazetesi başyazarlığında bulundu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi emekli öğretim üyesi olan Nevzat Yalçıntaş evli olup iki çocuk babasıdır. Yayımlanmış eserleri arasında “Avrupa Birliği mi, Türk Birliği mi?” ile “Avrupa’da Yükselen Hilâl” de bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?