banner39

'1 Yahudi 6 Filistinli'ye denkmiş'

İsrail'in İnsan Hakları Örgütü B'Tselem, İsrail ordusunun öldürülen her Yahudi için 6 Filistinli katlettiğini ortaya koydu.

Filistin 28.09.2010, 13:38 28.09.2010, 13:43
'1 Yahudi 6 Filistinli'ye denkmiş'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de insan hakları alanında faaliyet gösteren Yahudi B'Tselem örgütü, ikinci intifadadan şimdiye kadar İsrail askerlerince öldürülen Filistinli sayısını verip bunları İsrail ordusunun zayiatıyla karşılaştırarak 1317'si on sekiz yaşın altında çocuk olmak üzere 6731 Filistinlinin katledildiğini belirtti.

Raporda öldürülen her bir Yahudiye 6 Filistinlinin tekabül ettiği belirtilerek, ikinci intifadadan beri öldürülen İsrailli sayısının 1083 olduğu kaydedildi.

Raporda başka verilere de yer veren B'Tselem, İsrail askerleriyle çatışmadıkları ve olaylara karışmadıkları halde öldürülen Filistinli sayısının 2996 olduğunu, 2193 kişinin ise İsrail askerleriyle girdikleri çatışmalarda öldürüldüğünü belirterek, 694 kişinin ise nasıl öldürüldüklerinin bilinmediğini ifade etti.

Gazze savaşına da değinilen raporda, savaşta Gazze hükümetine bağlı polis teşkilatından 248 kişinin, direnişçilerden de 240 kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Gazze savaşında büyük bir katliam yapıldığı halde Knesset üyelerinin daha fazla Filistinlileri öldürmeye davet ettiklerine dikkat çeken insan hakları örgütü B'Tselem raporun devamında şu ifadelere yer verdi: "Gazze savaşı büyük bir vahşetle devam ederken ve her gün yeni siviller katledilirken aşırı sağcı parti Ulusal Birlik Partisi üyesi Michael Ben-Ari 'Şalit konusunda şunu anladık ki bir askerimiz binlerce Filistinli ölüye bedeldir. Onun için düşmanın veya onları desteleyen 6 bin kişinin öldürülmesi zor bir düşmanla yapılan bir savaşta çok azdır' demişti."

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?