banner39

31 yıl İsrail hapishanelerinde kalan Filistinli-VİDEO

İsrail hapishanelerinde işkence gören ve gözünü kaybeden Ala Bazyan çektiği acıları anlattı.

Filistin 19.04.2013, 15:31 19.04.2013, 15:31
31 yıl İsrail hapishanelerinde kalan Filistinli-VİDEO

Hayatının 31 senesini İsrail hapishanelerinde geçiren Ala Bazyan isimli Filistinli, çektiği işkenceleri anlattı.

Binlerce Filistinli, İsrail hapishanelerinde zor şartlarda hayat mücadelesi verirken, hapisten çıkabilenleri de zorlu bir süreç bekliyor. Geçen yıl er Şalit takasıyla hürriyetine kavuşan Ala Bazyan, farklı dönemlerde hapse girip çıkarak, hayatının 31 yılını İsrail hapishanelerinde geçirdi.

Ala Bazyan, hapisten bir buçuk yıl önce çıktı. Yıllarca aile hasreti çekmişti. Özgür kalınca evlendi, bir de bebek sahibi oldu. Ancak bebeğini göremiyor. Çünkü İsrail ordusunun düzenlediği bir askerî operasyon sırasında yaşanan patlama, gözlerini kör etti.

Bazyan "İsrail askerleri tarafından tutuklandığımda, gözümün kurtarılması ihtimali vardı. Ama sorgu sırasında bu durumu bana karşı bir koz olarak kullandılar. Eğer onlara belli kişilerin isimlerini vermezsem, gözümü kaybedeceğimi söylediler. Nitekim öyle de oldu. Bir an önce ameliyat olmam gerekiyordu ama İsrail hapishanesinin tıbbi ihmali nedeniyle, gereken ameliyat olmadı ve kör oldum" dedi. Bazyan, 31 yıl boyunca İsrail hapishanelerinde büyük sabır gösterdiğini ve en sonunda serbest kalmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtiyor.

"Hapishanelerde şu anki duruma göre, bizim 1967 işgali sonrası dönemde yaşadıklarımız çok daha kötüydü. Çünkü 1967 işgalinden sonra direniş hareketleri de çok genişledi ve güçlendi. Bu nedenle İsrail'in suçlu listesi de kabardı. Bir anda hapse atılanların sayıları giderek arttı. Mahkûmların en temel hakları ihlâl ediliyordu ve sürekli olarak şiddete maruz kalmaya başladılar. 4-5 kişilik odalara 10-15 kişi koyuyorlardı. Kötü muamele daha sorgu sırasında başlıyordu. Mahkumların yüzü çuvalla kapatılıyor, herkesten uzak tecrit odalarına alınıyor, fizikî işkencelere maruz kalıyorlardı. İşkence için binbir çeşit yöntemleri var" diyen Bazyan "İsrail hapishanelerinde geçen uzun yılların ardından, tecrübe ve eğitim eksikliği, iş bulmayı güçleştiriyor" diyor.

Filistin yönetimi serbest bırakılan mahkumlara, sosyal hayata adapte olabilmeleri için rütbelerine göre maaş bağlıyor. Ala Bazyan kiraladığı evde, ailesiyle birlikte yeni hayatına tutunmaya çalışıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?