35 yaş altı Müslümanlar Aksa'ya alınmadı

İsrail'in müdahalesine maruz kalan Mescid-i Aksa'da cuma namazını sadece 35 yaş üstü Müslümanlar kılabildi

35 yaş altı Müslümanlar Aksa'ya alınmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in son günlerde Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri giderek artmaya başladı. İki gün önce Mescid-i Aksa'ya postallarıyla giren İsrail askerleri, bugün de 35 yaş altındaki Müslümanların cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmesine izin vermedi. 35 yaş üstü Müslümanlar Mescid-i Aksa'da cuma namazını kılarken, 35 yaşının altındakilerse Kudüs sokaklarında namaz kılabildi.

NAMAZIN ARDINDAN CEMAAT OLAYSIZ ŞEKİLDE DAĞILDI

Müslümanlarla, İsrail askerleri arasında gerilimin son 15 gündür doruğa ulaştığı Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazı sonrası Müslümanlar olaysız dağıldı.

İsrail askerlerinin 35 yaş altının girişine izin vermediği Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazı sonrası Kudüs'te çıkan olaylarda öldürülen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Mescid-i Aksa'da Kubbetu's Sahra içinde namaz kılan kadınlar ise namaz sonrası Aksa'nın merdivenlerinde İsrail aleyhinde slogan atarak, Aksa'ya yönelik İsrail'in uygulamalarını protesto etti.

Öte yandan Mescid-i Aksa'ya yaş sınırlaması nedeniyle giremeyen Müslümanlar, eski şehir ve çevresindeki sur içinde Aksa'ya giden sokaklarda namazlarını kıldı.

Her hafta çatışmalara sahne olan Aksa'nın Aslanlı Kapısına çıkan Vadi el-Cevz Mahallesinde, Şam Kapısında, Selahattin Caddesinde de herhangi bir olay yaşanmadı.

Öte yandan, İsrail askerlerinin şehrin değişik noktalarına koyduğu sinyal bozucu Jammer aracı nedeniyle internetin kesintiye uğraması üzerine 3G yayınlar yapılamadı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İSRAİL SON İKİ HAFTADA 200 FİLİSTİNLİ'Yİ GÖZALTINA ALDI

İsrail polisinin son 2 haftada 200 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail Emniyet Sözcüsü Mickey Rosenfeld, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Polis, Kudüs'teki olaylara karıştıklarından şüphelenilen 12 kişiyi gece gözaltına aldı. İki hafta içerisinde 200 kişi gözaltına alındı" ifadelerini kullandı.

Rosenfeld, gözaltına alınanlar arasında İsrail'le 2011'de yapılan "Şalit Esir Takası" anlaşmasıyla serbest bırakılan bir Filistinlinin de bulunduğunu kaydetti.

Kudüs'te ve Filistin'in diğer kentlerinde sık sık baskınlar düzenleyen İsrail askerleri, çeşitli bahanelerle Filistinlileri gözaltına alıyor.

Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr'ın Yahudi yerleşimciler tarafından yakılarak öldürülmesi ve İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik artan ihlalleri nedeniyle Kudüs'ün mahallelerinde İsrail polisi ile Filistinli gençler arasında son dönemlerde sık sık gerginlik çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 15:28
banner53
YORUM EKLE

banner39