banner39

7 bin 500 esir İsrail hapishanelerinde

İsrail işgal güçlerinin 1967 yılından bu yana 750.000 Filistinliyi tutukladı ve bunların yaklaşık 12.000 kadarı kadın

Filistin 18.04.2011, 12:07 18.04.2011, 14:17
7 bin 500 esir İsrail hapishanelerinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski esir ve esirler konusunda uzman Abdunnasır Feravine, her yıl 17 Nisan'da kutlanan Filistinli Esir Günü münasebetiyle yayınladığı raporda İsrail işgal güçlerinin 1967 yılından bu yana 750.000 Filistinliyi tutukladığını ve bunların yaklaşık 12.000 kadarının kadın esirler olduğunu söyledi.

Filistin'de üzerinde cezaevi, tutuklama ve gözaltı merkezi yapılmayan yer kalmadığını vurgulayan Feravine, tutuklamaların belirli bir kesimle sınırlı kalmadığını ve Filistin toplumunun her kesimine ulaştığını çocukların, gençlerin ve yaşlıların, kadınların ve erkeklerin, hastaların ve özürlülerin, öğrencilerin, akademisyenlerin ve milletvekillerinin ayrım gözetilmeden tutuklandığını ifade etti.

Feravine, İsrail işgal rejimi güvenlik birimlerinde çalışanlar için tutuklamaların bir alışkanlık ve kültür haline geldiğine dikkat çekerek, günlük hale gelen tutuklamaların çoğunun işgal güçlerinin iddia ettiği gibi gerekli tutuklamalar olmadığını belirtti.

Tutuklamaların çoğunun uluslararası hukuka aykırı yapıldığını kaydeden Feravine, tutuklanma, hapis ve işkencenin Filistinlilerin sözlüğünün olağan kelimeleri haline geldiğine işaret etti.

Yaklaşık 6 bin Filistinli esirin halihazırda işgal zindanlarında alıkonduğunu söyleyen Feravine, esirlerden 37'sinin kadın ve 245'inin çocuk olduğunu bildirdi.

KADIN, ÇOCUK ve HASTA TUTSAKLAR

MAZLUMDER'in hazırlamış olduğu rapora göre Ocak 2000'den Nisan 2010'a kadar 12-18 yaş arası 6.700 Filistinli çocuk tutuklanmıştır. 2011 yılında ise cezaevlerinde toplamda 221 çocuk bulunmaktadır ve bunlardan sadece 102 çocuk hüküm giymiştir. Ayrıca 5'i müebbet olmak üzere 38 kadın da çeşitli cezalardan tutuklu bulunmaktadır. Halen tutuklular arasında 1.500 kişinin tedaviye muhtaç durumda ciddi sağlık sorunları bulunmaktadır.

İŞKENCE İSRAİL'DE SUÇ DEĞİL

Rapora göre İsrail kanunları güvenlik güçlerine net tanım olmaksızın işkence yapma yetkisi veriyor. Mahkumlara karşı acı veren pozisyonlarda saatlerce ya da günlerce tutmak, yalnız hapsetme veya küçük, dar hücrelerde hapis, dayak, mahkûmun başına torba geçirmek, şiddetle sarsmak, uyku ve yemekten mahrum bırakmak, aşırı soğuk ya da aşırı sıcağa maruz bırakmak, fiziksel veya psikolojik taciz, cinsel taciz, mahkûmun ya da mahkûmun aile bireylerinin yaşamlarına tehdit, yeterli giyim ve hijyenden mahrum bırakma gibi çeşitli işkence metotlarıyla Filistinli mahkumlar her an karşı kaşıya bulunuyor.

İDARİ GÖZALTI

İsrail kanunlarına göre üst düzey gözaltı süreci herhangi bir yargılama veya suçlama yapmaksızın 6 aya kadar sürebilir. İsrail düzenli olarak gözaltı emirlerini yenilemekte böylelikle Filistinli mahkumları süresiz olarak tutmaktadır. Üst düzey göz altılardan birinde tutuklanmış olan Filistinli mahkum hiçbir suçla yargılanmaksızın her 6 ayda bir yenilenen kararla yıllarca tutuklu kalmaktadır.

ULUSLARASI HUKUK İHLAL EDİLİYOR

Rapora göre İsrail hapishaneleri – tutulma yerlerinde bulunan Filistinlilerin Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşme, B.M. İnsan Hakları Komisyonu ve Komitesi Kararları, B.M Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Mahpusların (hapsedilenlerin) Islahı İçin Asgari Standartlar, Avrupa Cezaevi Kuralları, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası standartlara göre Filistinli mahkumların hakları ihlal edilmektedir.

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Nesip Yıldırım konuyla ilgili açıklamasında "Devletlerin veya yönetimlerin insan hakları ilkelerine riayetleri; uluslararası hukuku, sözleşmeleri kabul edip, onaylaması ve iç hukuklarında bu maddelere uymaları ve ihlal eden personellerine etkili hukuki yaptırım ve cezalar verebilmeleri, meşruluk ölçüsüdür" dedi.

Yıldırım ayrıca "İsrail Devleti'nin yıldırma ve sindirme amaçlı Filistinli yüz binlerce kişiyi; sistematik olarak, meşru olmayan şekilde yakalaması, sorgulaması, yargılaması ve hatta cezalandırması savaş suçları, soykırım, insanlığa karşı suçları oluşturmakta, temel hak ve özgürlüklere aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

17 NİSAN FİLİSTİNLİ ESİRLERLE DAYANIŞMA GÜNÜ

17 Nisan Filistinli Esirlerle Dayanışma gününde haksız olarak İsrail hapishanelerinde tutulan 7.500 Filistinlinin durumunu Türkiye ve dünya kamuoyuna hatırlatmak istediklerini belirten MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal açıklamasında "İsrail'in Gazze'de ve Filistin'in diğer bölgelerinde uyguladığı haksız ambargo sebebiyle bir halkın her türlü temel hakkı ihlal edilmektedir. Filistinlilerin yaşam hakkının ihlali, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması, milyonlarca mültecinin çevre ülkelerde halen geri dönmeyi beklemesi gibi önemli sorunların yanında uluslararası toplumun göz ardı ettiği bir başka husus da Filistinli tutsaklar sorunudur. İsrail Filistinli tutsakları bir an önce serbest bırakmalıdır. Uluslararası toplum ve hukuk mekanizmaları yaşanan bu mağduriyeti göz ardı etmemeli ve Filistinli tutsaklar adına hakkaniyetin gereği yerine getirilmelidir" dedi.

MAZLUMDER'in raporunu okumak için tıklayınız

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?