800 Filistinli esir açlık grevine başladı

''Filistin Esirler Yüksek Kurulu'', İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 800 Filistinlinin eş zamanlı olarak açlık grevine başladığını açıkladı

800 Filistinli esir açlık grevine başladı

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 800 Filistinli eş zamanlı olarak açlık grevine başladı.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'e ait Rimon, Nafha ve Beersheva hapishanelerindeki 800 kadar Filistinli tutuklunun, açlık grevindeki tutuklulara destek olmak amacıyla bu sabahtan itibaren açlık grevine başladığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Samir el-İsavi, Eymen eş-Şeravne ve bir grup Filistinli tutuklunun yaklaşık 7 aydır açlık grevinde olduğuna işaret edilerek, hapishane görevlilerinin dün geceden bu yana tutukluları açlık grevi eyleminden vazgeçirmek amacıyla korkutma ve yıldırma politikası uyguladığı belirtildi.

Açlık grevindeki Filistinlilerin hayati tehlikelerinin devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, uluslararası toplum ve İslam dünyasına, vakit kaybetmeden açlık grevindeki tutukluların durumuna müdahale etmeleri çağrısında bulunuldu.

İsrail hapishanelerindeki Filistinliler, idari tutuklamaları, hapishanelerdeki kötü muamele ve Gilad Şalit anlaşması olarak bilinen anlaşma gereği serbest bırakıldıktan sonra tekrar tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla açlık grevine başlamıştı.

Mısır hükümetinin ara buluculuğuyla 18 Ekim 2011'de yapılan anlaşma gereğince Hamas, elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalit'i salıvermiş, buna karşılık İsrail yönetimi, hapishanelerindeki bin 27 Filistinli tutukluyu serbest bırakmıştı.

İdari tutuklamalar, Filistinlilerin, gerekçe gösterilmeksizin tutuklanması ve haklarında isnat edilen suçların da gizlilik gerekçesi öne sürülerek kamuoyuyla paylaşılmaması olarak biliniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2013, 12:38
banner53
YORUM EKLE

banner39