AB, İsrail'deki Filistinli tutuklulardan endişeli

Avrupa Birliği'nin İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutukluların sağlık durumundan endişeli olduğu açıklandı

Filistin 16.02.2013, 14:54 16.02.2013, 14:54
AB, İsrail'deki Filistinli tutuklulardan endişeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli mahkumların sağlık durumlarının kötüleştiği şeklindeki haberlerden endişe duyuyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, uzun süredir açlık grevi yapan Samir İsavi, Eymen Şeravne, Cafer İzzeddin ve Tarık Kadan'ın aileleriyle görüşme hakkının derhal tanınmasını ve tüm Filistinli tutuklu ve mahkumların insan haklarına tam saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Ashton, yazılı açıklamasında, İsrail'in uzun idari tutuklamalarından endişe duyduğunu belirterek uluslararası hukuka göre tutuklulara tutuklanma gerekçelerinin bildirilmesi ve tutuklamaların yasal dayanağının olması gerektiğini vurguladı.

Yüksek Temsilci Ashton, İsrail'e daha fazla geciktirmeden tutukluları adil yargılaması çağrısında bulundu.

Filistinli tutuklu ve mahkumlardan Samir İsavi 207, Eymen Şeravne 143, Cafer İzzeddin ve Tarık Kadan 81 gündür İsrail hapishanelerindeki kötü şartları protesto için açlık grevi yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?