banner15

Abbas: Ayaklanmanın sebebi İsrail terörüdür

Mahmud Abbas Filistin'deki ayaklanmaların sebebinin İsrail'in baskı ve zulümleri olduğunu belirtirken Kudüs'teki eylemlerde 11 Filistinli yaralandı

Abbas: Ayaklanmanın sebebi İsrail terörüdür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarında yaşanan "halk ayaklanmasından" İsrail'i sorumlu tuttu ve Filistin'in terör kurbanı olduğunu söyledi.

Ramallah'taki Kültür Sarayı'nda düzenlenen Filistin Edebiyat ve Sanat ödül töreninde konuşan Abbas, "Halk ayaklanmasının sebebi; işgal, baskı, zulüm ve Yahudi yerleşimciler ile askerlerin halkımıza yönelik saldırılarıdır" dedi.

Halkın, kimsenin çağrısıyla değil saldırılara bizzat tanık olduğu için ayaklandığını vurgulayan Abbas, "İnsanlara barışçıl bir ayaklanma istediğimizi söyledik ve öyle de oldu. İsrail askerleri ise halkımıza karşı gerçek mermi kullandı. Biz bütün dünyaya barış talep ettiğimizi söylüyoruz. Ama öncelikle onların Mescid-i Aksa'dan çıkmalarını ve yerleşimcilerin bizden uzak durmasını istiyoruz" diye konuştu.  

İsrail'i imzaladığı anlaşmaları uygulamaya çağıran Abbas, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulmadan barış sağlanamayacağını yineledi.

Fransa'daki terör saldırılarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Abbas, "Biz IŞİD'e karşı, Fransa, Lübnan, Mısır ve Tunus'un yanında olduğumuzu açıkça söylüyoruz. Tüm terör kurbanlarının yanındayız çünkü biz de terör kurbanıyız, dini ve uyruğu ne olursa olsun insan kanı dökülmesine karşıyız" ifadesini kullandı.

KUDÜS’TEKİ MÜDAHALEDE 11 FİLİSTİNLİ YARALANDI

Kudüs'ün birçok bölgesinde İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu 11 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Kalendiya Mülteci Kampı'nda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu dün üç gencin hayatını kaybetmesinin ardından Kudüs'ün kuzeyi ile Er-Ram, Ebu Dis ve El-Ayzeriyye beldelerinde çok sayıda Filistinli İsrail askerleriyle çatışmaya girdi. Filistin Kızılayı yetkilileri, olaylarda 11 eylemcinin yaralandığını duyurdu.

Öte yandan, Ebu Dis beldesindeki Kudüs Üniversitesinden bir grup, 2 gün önce El-Halil'de bir öğrencinin öldürülmesini protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

İsrail güçleri ise Kudüs'te tramvaya taş attıkları gerekçesiyle altı çocuğu gözaltına aldı.

İsrail askerleri, dün, Muhammed Ebu Şahin isimli bir Filistinlinin evini yıkmak için Kalendiya Mülteci Kampı'na baskın düzenlemiş ve üç kişiyi öldürmüştü. 

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken ailenin 4 yaşındaki çocuğu kurtulmuştu. Söz konusu olayın başlattığı gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 07:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35