banner15

Abbas: Filistin rüyası gerçekleşecek

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ramallah'ta Mahmud Abbas'la Filistinlilerin BM'deki tam üyelik arayışını görüştü

Abbas: Filistin rüyası gerçekleşecek

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ramallah'ta Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, görüşmenin dün gece gerçekleştiğini bildirirken, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi üyesi Saib Erekat, görüşmede başta Filistinlilerin BM'deki tam üyelik arayışı olmak üzere birçok konunun ele alındığını kaydetti.

Erekat'a göre Abbas, "Filistin devletinin tanınmasının, barış sürecini ve iki devletli çözümü muhafaza etme yolunda bir çaba" olduğunu söyleyerek, Avrupa Birliği'nin Filistinlilere yardım konusunda her türlü desteği vermesini istedi.

Ashton'un da AB'nin, Filistinlilerin BM'ye gitme hakkına karşı olmadığını söylediğini belirten Erekat, ancak Yüksek Temsilcinin, Birliğin tutumunun Filistinlilerin BM'ye tam üyelik talebinin içinde neler bulunduğuna bağlı olduğunu ifade ettiğini kaydetti.

Erekat, bu bağlamda, "Konuyla ilgili görüşmelere hazırız" diyerek, 27 üyeli AB'nin Filistinlilerin tam üye devlet olma talebine tek ses halinde cevap vereceği umudunda olduklarını da belirtti.

ABD'nin tavrıyla ilgili olarak da Erekat, "Biz ABD yönetimiyle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Onlardan tutumlarını yeniden gözden geçireceklerini umuyoruz" ifadesini kullandı.

'AMACIMIZ FİLİSTİN RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRMEK'


Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Ramallah'ta bir grup din adamıyla yaptığı görüşmede de Filistinlilerin BM'deki arayışlarının İsrail'i izole etme veya ABD ile karşı karşıya gelme amacını taşımadığını vurgulayarak, "Bizim amacımız, Filistin devleti rüyasını gerçekleştirmek" diye konuşmuştu.

Abbas, Filistin devleti tanındığında, bunun saldırıların ve zulmün yerini barışın, ortaklaşa yaşamın ve adaletin almasının temellerini atacağını da vurgulayarak, "Böylece biz, modern tarihin en uzun süreli işgal ve çatışmasına da son verebiliriz" ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 14:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35