banner39

Abbas: İsrail'le müzakerelerden vazgeçmiyoruz

Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde konuşan Filistin lideri Abbas, Filistin'in BM'ye başvurmasının müzakerelerden vazgeçtiği anlmanına gelmediğini söyledi

Filistin 30.01.2015, 14:31 30.01.2015, 14:55
Abbas: İsrail'le müzakerelerden vazgeçmiyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, şiddete yönelmeden BM kapısını çalmaya devam edeceklerini bildirdi.

Addis Ababa'da düzenlenen 24. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde konuşan Abbas, "İsrail, BM'ye müracaat etmemizi terörizm olarak addettiyse bu yanlış bir yorum olur. Bu, müzakerelerden vazgeçtiğimiz anlamına gelmemektedir. Bizler şiddete başvurmayacak ve BM'nin kapısını çalmaya devam edeceğiz. Barıştan yana olduğumuz göstermek için de İsrail'e elimizi uzatmaya devam edeceğiz" dedi.

Abbas, uluslararası kurumlara müracaat etmekle müzakerelere devam etmenin çelişki arz etmediğini belirterek, "İsrail işgalinin bunca süre devam etmesi, uluslararası toplumun işgalin sonlandırılması konusunda üzerine düşeni yapmadığını gösteriyor" diye konuştu.

İsrail'in politikalarının iki devletli çözüm fırsatını ortadan kaldırdığını ifade eden Abbas, bunun gerçekleşmesi durumunda Arap Barış Planı'na göre 57 Arap devletinin İsrail'i tanıyacağını kaydetti.

Sina'da dün gerçekleşen saldırılara da değinen Abbas, Mısır ordusuna karşı düzenlenen saldırıları kınadıklarını ve bu saldırılara karşı mücadelesinde Mısır'ın yanında yer aldıklarını belirtti.

Afrika Birliği'nin genel merkezindeki Nelson Mandela salonunda gerçekleşen ve 40 ülkenin katıldığı zirvenin yarın sona ermesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?