Abbas, Meşal'le görüşmeyi reddetti

Ahram Gazetesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Hamas Lideri Halit Meşal ile İstanbul'da görüşmeyi reddettiğini iddia etti.

Abbas, Meşal'le görüşmeyi reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da yayınlanan Ahram gazetesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Hamas Lideri Halit Meşal ile İstanbul'da görüşmeyi reddettiğini yazdı. 

Gazeteye açıklamada bulunan üst düzey bir Filistinli yetkili, Mişal'in El Fetih ve Hamas arasındaki sorunların çözümü için Türkiye'nin arabuluculuğuyla İstanbul'da bir araya gelinmesi önerisi Abbas tarafından kabul edilmediğini ifade etti. Habere göre İstanbul buluşması Abbas'ın önümüzdeki günlerde Gazze'ye yapacağı ziyaretin başarı şansını da artıracaktı. Haberde Abbas'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Gazze'ye gitmesinden de bahsediliyor. 

İki grup arasındaki anlaşmazlık konularının başında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin tarihi geliyor. Hamas, gayrı meşru lider olarak adlandırdığı Abbas'ın tayin ettiği seçim tarihlerine riayet etmeyeceğini belirtiyor. 

Ortadoğu'daki demokratik ayaklanmaların artması üzerine Abbas geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bu yıl içinde devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin düzenlenmesine karar verdiğini açıklamıştı. Ancak Hamas bu yöndeki açıklamalara mesafeli yaklaşıyor. 

Mısır'da yeni yönetim tarafları yeniden aynı masa etrafında buluşturmak için Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Hamas yetkililerini Kahire'ye davet etmişti. Hamas Mübarek rejimi döneminde Mısır'ın El Fetih yanlısı bir politika izlediğini öne sürüyordu.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 10:29
banner53
YORUM EKLE

banner39