Abbas ve Dahlan grupları arasında çatışma

Filistin'de Mahmud Abbas'ı devirerek iktidara gelmek isteyen Mahmud Dahlan taraftarları ile El Fetih üyeleri arasında çatışma meydana geldi.

Filistin 04.08.2016, 14:13 04.08.2016, 14:41
Abbas ve Dahlan grupları arasında çatışma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin'de seçimler öncesi Mahmud Abbas yanlıları ile sınır dışı edilen Muhammed Dahlan'ın taraftarları arasında çatışma yaşandı.

Felesteen adlı gazetenin haberine göre, çatışma sırasında en az dört kişi yaralanarak Şifa Hastanesi'ne kaldırıldı. Yerel kaynaklar, kavganın seçim çalışmaları için yapılan bir toplantı sırasında meydana geldiğini belirtti.

İSRAİL'İN ABBAS'I DEVİRME PLANI

İsrail'de yayın yapan Yedioth Ahronoth adlı gazetede yer alan bir makaleye göre, İsrail yönetimi Gazze Şeridi'nin valisi olarak Muhammed Dahlan'ı görmek istediği belirtilmişti. Yedioth Ahronoth gazetesi yazarı Alex Fishman'a göre, Dahlan Gazze'de vali olarak görev yapması onun siyasi kariyerinde yeni bir nokta açacak. Bu süreç aynı zamanda Dahlan'ı Filistin Devlet Başkanlığı'na götürecek.

Mahmud Abbas'ı devirme planın başlıca mimarlarından birisi olarak, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid gösterilmişti. İddiaya göre Zayid, Abbas konusundaki ihtilaflarının Ürdün-BAE ilişkilerini zedelediğini Amman'a iletti. BAE'nin geçtiğimiz günlerde Abbas'ın tutuklanmasını ve Ürdün'e girişinin yasaklanmasını talep ettiği söyleniyor. BAE'nin Ürdün'e karşı tavır almasının sebebi de Amman'ın Abbas'la olan ilişkileri.

Mahmud Dahlan, Filistin'de Hamas karşıtı olarak biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Hamas yetkilileri, Dahlan'la bağlantılı bazı kişileri, IŞİD adına silahlı eylemleri planladığı gerekçesiyle tutuklamıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?