banner39

Abbas'tan İsrail'e barış şartı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, başkenti Kudüs olan Filistin tanınmadıkça barışın olmayacağını söyledi

Filistin 12.01.2014, 10:11 12.01.2014, 10:54
Abbas'tan İsrail'e barış şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "1967'de işgal edilen topraklarının tamamını kapsayacak ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti kabul edilmedikçe, İsrail hükümetiyle barış olmayacak" dedi.

Ramallah'taki Filistin yönetimi binasının önünde toplanan yüzlerce kişiye hitap eden Abbas, sözlerine "Ebedi Filistin devletinin başkenti Kudüslü kardeşlerim hoşgeldiniz" diyerek başladı.

Abbas, "Ebedi Filistin devleti sözüyle şunu kastediyoruz: Filistin devletinin başkenti Doğu Kudüs olmadığı takdirde bizimle onlar (İsrail hükümeti) arasında barış olmayacak. İsrail'in sürdürdüğü yeni yerleşim birimleri projesine karşı, 48 saat içinde cevap vereceğiz" ifadesini kullandı.

"İsraillilerin, barış görüşmelerinde Doğu Kudüs'ün yer almasını kabul etmeyeceğiz" gibi ifadeler kullandıklarını duyduğunu belirten Abbas, "Boşuna konuşmuyoruz. Filistin'in başkenti Doğu Kudüs olmazsa barış olmaz. Çok sabrettik, çok direndik. 1967'de işgal edilen topraklar üzerine Filistin devletini isteyen halkımızın bu isteği yerine getirilinceye kadar sabretmeye ve direnmeye devam edeceğiz. İsrail devletinin, Yahudi kimliğini itiraf etmediğimiz yönünde elimizde bir çok delil var " diye konuştu.

Kahire ve Doha'da Hamas'la varılan ulusal mutabakat anlaşmalarına da değinen Abbas, "Bugün ulusal mutabakat hükümetini kurarak seçim tarihlerini vermeye hazırız. Hamas, ABD ve İsrail'in baskıları altında olduğumu öne sürüyor. Ben de onlara diyorum ki, beni deneyin" şeklinde konuştu.

Serbest bırakılan Filistinli esirlerin, İsrail yerleşim politikalarıyla bir ilişkisi olmadığını dile getiren Abbas, Filistinli tüm esirler serbest bırakılıncaya kadar çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?