banner39

Abbas'tan İsrail'e UCM uyarısı

Abbas, İsrail'in işgali sonlandırma konusunda takvim belirlememesi halinde UCM'ye gideceklerini söyledi

Filistin 01.10.2014, 08:01 01.10.2014, 08:25
Abbas'tan İsrail'e UCM uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail işgalini sonlandırmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) harekete geçmemesi halinde Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) başvuracaklarını belirtti.

Abbas, Japonya'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Yutaka Iimura ile bölgedeki gelişmeleri ele almak üzere Ramallah'ta bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Abbas, Filistin yönetiminin, BMGK'nın, İsrail işgalini sonlandırmak için takvim belirlememesi durumunda UCM'ye başvuracağını ifade etti.

Abbas, 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulması, sınırların belirlenmesi ve barış müzakerelerine gidilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayarak, İsrail işgaline son verecek sözkonusu projenin, BMGK'da ABD tarafından veto edilme ihtimali bulunduğunu kaydetti.

Vetonun kendilerine geri adım attırmayacağını dile getiren Abbas, "ABD ile ilişkiler gergin ancak geri adım atmayacağız" dedi.

Abbas, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Filistin halkının, İsrail'in işlediği katliamdan korunması ve işgalin son bulması yönündeki görüşmeler için takvim belirlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?