Abbas'tan Nekbe mesajı; Süreç devam ediyor

Abbas, Filistin halkının haksızlıktan, acılarının görmezden gelinmesinden, İsrail'in saldırılarına göz yumulmasından mağdur olduğunu söyledi.

Abbas'tan Nekbe mesajı; Süreç devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Nekbe'nin (Büyük Felaket) 68'inci yılı dolayısıyla yaptığı, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, Devlet Başkanlığının, Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) İsrail'le ilişkilerin sınırlandırılması yönündeki tavsiyelerine uyma konusunda mesaisini ve Fransa'nın uluslararası konferans toplanması girişimi konusundaki çabalarına desteğini sürdüreceğini belirtti.

Uluslararası arenadaki çabaları ve Uluslararası Ceza Mahkemesine İsrail konusundaki dosyaları teslim etmeyi sürdüreceklerini kaydeden Abbas, "Filistin halkı hala haksızlıktan, acılarının görmezden gelinmesinden, İsrail'in saldırılarına göz yumulmasından mağdur. Nekbe süreci devam ediyor. Filistin topraklarının her noktasında daha fazla acı birikiyor." diye konuştu.

Abbas, şöyle devam etti:

"Uluslararası toplum, İsrail'in Filistin ulusal varlığını kabul etmemesini, Yahudi yerleşim yeri inşasını sürdürmesini, kibrini, soğukkanlı infazlarını, Müslümanların ve Hristiyanların kutsallarına yönelik tacizlerini, fesat yaymaları için terörist yerleşimci çetelerin dizginlerini salıvermesini ve halkıma yönelik en çirkin suçları izlemesini seyrediyor."

Fetih ve Hamas arasındaki uzlaşı konusuna da değinen Abbas, Filistin Devlet Başkanlığının elinden geleni yaptığını ancak her defasında Hamas'ın geri adım attığını savundu.

Abbas, "Ulusal mutabakatı gerçekleştirme ve anlaşmanın maddelerini uygulama konusunda çabaları sürdürüyoruz. Tarihten bu kara sayfanın silinmesi için sonuna kadar gitmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35