banner39

Abbas'tan yeni müzakerelere şartlı evet

Abbas, İsrail ile sınır olaylarının çözülmesi, dördüncü grup mahkumların serbest bırakılması ve yerleşimlerin üç ay durdurulması şartıyla müzakerelere başlayabileceklerini söyledi

Filistin 09.05.2014, 07:57 09.05.2014, 07:57
Abbas'tan yeni müzakerelere şartlı evet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a, İsrail ile barış müzakerelerine yeniden başlamayı, bazı şartların yerine getirilmesi durumunda kabul edeceğini ilettiği bildirildi.

Abbas'a yakın bir kaynak AA’ya, Abbas'ın, Ramallah'taki makamında gerçekleşen görüşmede Rice'a, İsrail'in, hapishanelerindeki Filistinli mahkumlardan geriye kalan dördüncü grubu serbest bırakması, Batı Şeria ve Kudüs'te Yahudi yerleşim birimlerinin inşaatını 3 ay durdurması ve başta sınır meselesinin ele alınması şartıyla barış görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini söylediğini belirtti.

Kaynak, bunun yanında Abbas'ın, 1967 sınırının tamamında ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurma konusunda siyasi çözümden yana olduğunu dile getirdiğini söyledi.

Rice'ın, herhangi bir öneri sunup sunmadığı konusunda bilgi vermeyen kaynak, Abbas'ın ülkesinin, anlaşmazlığı sona erdirmek için siyasi çözüm arayışının devam etmesini arzuladığını ifade ettiğini de kaydetti. 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?