banner39

ABD'den 'Ilımlı Filistinliler Projesi' itirafı

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi, katliamın sona ermesinin ardında Gazze'de Hamas'a karşı ılımlı güçlerin güçlenmesi için çabalayacaklarını söyledi

Filistin 25.07.2014, 10:31 25.07.2014, 11:13
ABD'den 'Ilımlı Filistinliler Projesi' itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin İsrail Büyükelçisi Dan Shapiro, Gazze'ye yönelik saldırılar bittikten sonra Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bölgenin yönetimini devralmasını istediklerini ve bu yönde çaba sarf edeceklerini söyledi.

Bir televizyon kanalına demeç veren Shapiro’ya geçtiğimiz aylarda Abbas’ın El Fetih grubuyla Hamas’ın birlik hükümeti kurmasına ilişkin bir soru yöneltildi. Direkt cevap vermekten kaçınan Shapiro, Abbas’ın Mısır’la yakın ilişkiler içinde olduğunu ve Mısır'ın daİsrail ile Hamas arasında ateşkes için arabuluculuk yapmaya çalıştığını ifade etti.

Abbas liderliğindeki Filistin yönetimine atıfta bulunarak, “Bu sorun çözüldüğünde, Filistin içindeki ılımlı unsurların Gazze’de güç kazanmasına yardım edeceğiz” diyen Shapiro ılımlı unsurların Gazze’yi Hamas’tan daha etkin şekilde yöneteceğini iddia etti. Shapiro'nun Hamas'ı terörist olarak nitelendirmesi dikakt çekti.

2007’de yapılan seçimlerde Hamas iktidar olmasına rağmen sadece Gazze'de iktidarı alabilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?