banner39

ABD'den İsrail'in saldırılarına destek

Obama yönetiminin yeni dönemdeki ilk icraatı, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamları desteklemek oldu

Filistin 15.11.2012, 10:01 15.11.2012, 10:29
ABD'den İsrail'in saldırılarına destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'de yaptığı hava saldırılarına ilk destek ABD'den geldi. ABD, İsrail'in yaptığı saldırı ve katliamların meşru müdafaa olduğunu iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hamas ve diğer terörist organizasyonların İsrail halkına karşı giriştiği şiddetin hiçbir mazeret ve gerekçesi yok. İsrail'in kendisini savunma hakkını destekliyoruz'' denildi.

Washington, İsrail'e yönelik saldırıların durdurulması için Hamas'a da çağrıda bulundu.

OBAMA, NETANYAHU VE MURSİ İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Gazze saldırısının ardından, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile telefon görüşmeleri yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ''Bugün, Başkan Obama, Gazze'den İsrail'e düzenlenen roket saldırıları ve Gazze'de artan şiddetle ilgili olarak İsrail Başbakanı Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile telefonda görüştü.'' denildi.

Açıklamaya göre, Obama görüşmelerde, ABD'nin İsrail'in kendini savunma hakkına desteğini yinelerken, Netanyahu'ya, sivil kayıplardan kaçınmak için her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray açıklamasında, Obama-Netanyahu görüşmesine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

''Başkan Obama, Gazze'den İsrailli sivillere karşı düzenlenen roket saldırıları ışığında ABD'nin İsrail'in kendini savunma hakkına desteğini yineledi. Başkan, Başbakan Netanyahu'ya, sivil kayıplardan kaçınmak için her türlü çabayı göstermesi çağrısında bulundu. İki lider, durumun yatışmasına imkan tanımak için Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına son vermesi gerektiği yönünde ortak görüş ortaya koydu. İki lider, önümüzdeki günlerde aralarındaki yakın teması sürdürme hususunda mutabık kaldı.''

Açıklamada, bugün daha erken saatlerde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da Gazze'deki olaylarla ilgili olarak Netanyahu'dan brifing aldığı belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Obama-Mursi görüşmesine ilişkin de şunlar kaydedildi:

''Başkan ayrıca, Mısır'ın bölgesel güvenliğin muhafazasındaki merkezi rolü dikkate alınarak, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile görüştü. Görüşmede, Başkan Obama, Gazze'den İsrail'e roket ateşini kınadı ve İsrail'in kendini savunma hakkını yineledi. İki lider, durumun mümkün olduğu kadar hızlı şekilde yatışması için çalışmanın önemi üzerinde fikir birliğine vardı ve gelecek günlerde yakın teması sürdürmeyi kararlaştırdı.''

TÜRKİYE GİRİŞİMLERDE BULUNACAK

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Maalesef dün İsrail saldırganlığını bir kez daha gösterdi. İsrail'in bu hukuk tanımazlığı maalesef bölgenin istikrarı ve güvenliğini tehdit altına aldığı gibi, her an açık hapishanede yaşayan Gazze halkının, güvenliğini de tehdit etmektedir. " dedi.

Davutoğlu, "Biz gerek bugün İİT ile gerekse uluslararası kurumlarda İsrail'in bu saldırıdan dolayı hem kınanması hem de bu saldırgan tutuma karşı gerekli önlemlerin alınması için girişimlerde bulunacağız. " ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?