banner15

ABD'li senatör İsrail'i yargısız infazla suçladı

ABD'li senatör Patrick Leahy, İsrail'in yargısız infaz yaptığını söyledi, Netanyahu ise işgal güçlerinin kendilerini koruduklarını iddia etti

ABD'li senatör İsrail'i yargısız infazla suçladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’li senatör Patrick Leahy'in, "İsrail askerlerinin Filistin halkına yönelik yargısız infazlarına" ilişkin haberlerin araştırılması talebine karşılık, "İsrail askerleri ve güvenlik güçleri, katil değildir, bilakis canlarını ve masum sivilleri korumaktadır" dedi. Netanyahu ise İsrail askerlerinin kendilerini savunduğunu iddia etti.

Netanyahu, "İsrail askerleri ve güvenlik güçleri, katil değildir, bilakis canlarını ve masum sivilleri korumaktadır" iddiasında bulundu.

Leahy'nin, "İsrail emniyet birimlerinin, insan haklarını ihlal ettiği tespit edilirse ABD'den bu ülkeye yapılan yardımların durdurulması" çağrısına cevap olarak ise Netanyahu, "Acaba neden terör saldırılarında ölen ve yaralananlar İsrailliler olduğunda, bu haklar çiğnendiğinde endişe duyulmuyor?" ifadesini kullandı.

ABD Demokrat Parti Senatörü Leahy, geçen ay, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e gönderdiği mesajında, "İsrail askerlerinin Filistin halkına yönelik yargısız infazlarına" ilişkin haberlerin incelenmesini talep etmişti. 

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da geçen hafta perşembe günü "bir askeri bıçakladıkları" iddiasıyla 21 yaşındaki Filistinli Abdulfettah eş-Şerif ve yine 21 yaşındaki Remzi el-Kasravi'yi öldürdüğü bildirilmişti.

Olaydan saatler sonra bir İsrail askerinin, yerde yaralı halde yatan Abdulfettah eş-Şerif'i başından vurarak öldürdüğü anın görüntüleri ortaya çıkmıştı. İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem'in, Youtube üzerinden yayınladığı görüntülere göre, söz konusu asker yerdeki yaralı Filistinlinin yakınına gelerek başına nişan alıyor ve ateş ediyor.

Filistin kamuoyunda infiale yol açan görüntüler, uluslararası toplumun da tepkisini çekmişti.

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada, yaralı Filistinlinin vurularak öldürülmesi "korkunç, ahlaksız ve gayri adil" bir fiil olarak tanımlanarak, kınanmıştı.

İsrail ordusu ise görüntünün yayınlanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, soruşturma bitine kadar da askerin görevine ara verildiğini duyurmuştu. İsrail mahkemesi ise duruşmada, "makul şüphe bulunduğunu ancak yeterli delil bulunmadığını" savunmuş, askerin perşembe günü serbest kalmasına karar vermişti. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 11:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48