banner39

Abdullah Bergusi açlık grevinde

Filistinli mahkum Abdullah el-Bergusi, İsrail yönetiminin hapishane şartlarını günden güne daha da zorlaştırmasından ötürü açlık grevine devam ediyor.

Filistin 13.06.2022, 01:26
Abdullah Bergusi açlık grevinde

Filistinli mahkum Abdullah el-Bergusi, İsrail yönetimi cezaevleri idaresi tarafından tek kişilik hücreye konulması ve ailesinin ziyaretine izin verilmemesini protesto için üç gün önce başladığı açlık grevine devam ediyor.

Abdullah el-Bergusi’nin kızı Tala, ailesinin yıllar sonra ziyaret izinlerini almasının ardından babasına ziyaret yasağı konulduğunu söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre İsrail yönetiminin cezaevleri idaresi, mahkum el-Bergusi’yi 31 Mayıs’ta Ramon Cezaevi hücrelerine nakletmişti.

50 yaşındaki el-Bergusi, uzun yıllar boyunca kendilerine tek kişilik hücre cezası uygulanan mahkumların başında geliyor.

Filistinli Mahkumkar Kulübü, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bildiride, “Bu adım, İsrail yönetimi cezaevleri idaresi tarafından mahkum Abdullah el-Begusi’ye uygulanan intikam operasyonundan başka bir şey değildir” dedi.

Filistinli mahkum Abdullah el-Bergusi, 67 kez müebbet ve 5200 yıl hapis cezasıyla insanlık tarihinin en uzun hapis cezası mahkumlarından sayılıyor.

İsrail yönetiminin, geçtiğimiz yıl Eylül ayında bazı Filistinli mahkumların tünel kazarak cezaevinden kaçmasından bu yana hücre cezalarını yoğunlaştırdığı, Mart ayının sonu itibariyle hücre cezası verilen mahkum sayısının 29’a ulaştığı kaydedildi.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?