AB:İsrail yerleşimleri hukuksuz

AB, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu ve barışın önünde engel teşkil ettiğini belirtti

AB:İsrail yerleşimleri hukuksuz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nden, İsrail devleti ile olan tüm anlaşmaların, işgal altındaki yerlerde geçerli olamayacağının, anlaşma metinlerinde "kesin ve açık" bir şekilde belirtilmesi gerektiği bildirildi.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısının sonuç bildirgesinde, İsrail eleştirildi. Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu, barışın önünde engel teşkil ettiği ve iki devletli bir çözüme karşı tehdit oluşturduğu vurgulanan sonuç bildirgesinde, "AB, İsrail'in yerleşim yerleri politikası ve bu çerçevedeki uygulamalarına karşı olan güçlü muhalefetini yineliyor" denildi.

Bu uygulamalar ise "1967 hattı ötesinde bariyer inşa edilmesi, AB destekli projeler dahil yıkımlar ve el koymalar, tahliyeler, Bedeviler dahil halkı yer değiştirmeye zorlama, yasa dışı karakollar, hareket ve erişim kısıtlamaları" şeklinde sıralandı.   

İsrail'i yükümlülüklerine uygun olarak tüm yerleşim yerleri faaliyetlerine son vermeye ve Mart 2011'den sonra inşa ettiği karakolları yıkmaya çağıran AB, Doğu Kudüs'teki yerleşim yerleri faaliyetlerinin ise kentin her iki devletin gelecekteki başkenti olması ihtimalini ciddi bir şekilde riske attığını kaydetti. 

AB, İsrail yerleşim yerleri menşeli ürünlere "İsrail malı" damgasının vurulamayacağı yönündeki kılavuz kararı çerçevesinde yeni bir adım da attı.

Bildirge, birliğin İsrail devleti ile olan tüm anlaşmalarının, 1967'de işgal edilen yerlerde geçerli olamayacağının, anlaşma metinlerinde "kesin ve açık" bir şekilde belirtilmesi gerektiği ifade edildi. Bu adımın "İsrail'e karşı bir boykot teşkil etmediği"nin de altı çizildi.

İsrail, 1967 yılında Altı Gün Savaşları sonunda Doğu Kudüs ve Batı Şeria'yı işgal etmiş, ilerleyen yıllarda da buralarda yerleşim yerleri inşa etmeye başlamıştı. Şu an işgal altındaki Filistin topraklarında 500 binden fazla yerleşimci yaşıyor. 

AB, Kasım ayında aldığı kılavuz kararla yerleşim yerlerine karşı olan tutumunu güçlendirmişti. Kararda, yerleşim yerleri, Golan Tepeleri veya Doğu Kudüs menşeli ürünlere "İsrail malı" etiketi vurulamayacağı belirtilmişti. İsrail ise bu adımın boykot olduğunu savunarak, kınamıştı.

FİLİSTİN VE İSRAİL’DEN TEPKİLER

Avrupa Birliği'nin (AB) "İsrail yerleşim yerleri"ne ilişkin kararı Filistin tarafından memnuniyetle karşılanırken, İsrail, "çifte standart" yapıldığını savundu.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, yazılı açıklamasında, AB'nin Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ureykat, "Bu, İsrail'in hesap vermesi yolunda bir ilerlemedir. Biz hala Avrupa'nın acil adımlar atması gerektiğine inansak da Filistin menşeli ürünlere İsrail malı etiketinin vurulmasının yasaklanması gibi bu karar da İsrail hükümetine verilen bir mesajdır" ifadelerini kullandı.

Uluslararası hukuka aykırı Yahudi yerleşim birimlerinin barışın önünde bir engel olduğunu kaydeden Ureykat, AB'den işgalin sonlandırılması ve 1967 sınırlarında Filistin devletinin kurulması için daha büyük bir rol üstlenmesini talep etti.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanlığı, AB'nin İsrail'e karşı "çifte standart" uygulandığını savundu.

Bakanlığın İsrail radyosunda yer alan açıklamasında, "Başbakan Binyamin Netanyahu ile Dışişleri'nin verdiği diplomatik ve siyasi çabaların ardından AB, kararını hafifletti. Buna rağmen AB, Filistin topraklarındaki olayları körükleyen, siyasi yolların tıkanmasına sebep olan Filistin yönetiminin sorumluluklarını görmezden gelirken İsrail'e karşı çifte standart politikasını sürdürüyor" yorumuna yer verildi

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 10:01
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fethi
Fethi - 5 yıl Önce

İsrail'e ne zaman yaptırım uygulayacaksınız ondan bahsedin. Hiç bir zaman uygulamayacaksanız da böyle iki yüzlülükler yapmayın bizi aptal yerine koymayın.

banner39