Açlık grevindeki Filistinli Hıdır Adnan serbest

İsrail, 56 gün açlık grevi yapan İslami Cihat örgütünün üst düzey üyesi Filistinli Hıdır Adnan'ı serbest bıraktı.

Açlık grevindeki Filistinli Hıdır Adnan serbest

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail cezaevinde tutuklu bulunan İslami Cihat Hareketi'nin üst düzey üyelerinden 37 yaşındaki Hıdır Adnan salıverildi. Adnan'ı cezaevi çıkışında kalabalık bir grup sevinç gösterileri ile karşıladı.

 Adnan'ın ailesi, "Hıdır, serbest bırakıldıktan sonra telefonla bizi arayarak birkaç saat içerisinde evde olacağını iletti" açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 56 gün açlık grevi yapan ve her türlü gıdayı reddeden Adnan, İsrail ordusunun geçen yıl Batı Şeria'da üç İsrailli gencin kaçırılması sonrasında başlatılan operasyonda tutuklanmıştı.

Hıdır Adnan, geçen ayın sonlarında İsrail hapishaneler idaresiyle yaptığı "Ramazan Bayramı öncesinde serbest bırakılmasını garantileyen" anlaşmanın ardından 55 gün sürdürdüğü açlık grevini sona erdirmişti.

İsrailli yetkililerin o dönemde aldığı karar çerçevesinde, İsrail'de 'idari tutukluluk' adı verilen uygulama ile hakkında herhangi bir hüküm ya da suçlama olmayan şüpheliler altı ay cezaevinde tutulabiliyor. Ayrıca tutukluluk süresi talep edilirse uzatılabiliyor.

İsrail yönetimince defalarca tutuklanan İslami Cihad Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Adnan, son olarak 8 Temmuz 2014'te hakkında bir hüküm ya da suçlama olmadan Cenin kentindeki bir güvenlik noktasında gözaltına alınarak cezaevine konulmuştu. Adnan, idari tutukluluk kararının uzatılmasını protesto için 5 Mayıs 2015'te açlık grevine başlamıştı. 

Daha önce de 67 gün açlık grevi yapan Adnan'ın sağlık durumunun bozulduğu belirtilmişti. Açlık grevi nedeniyle sağlık durumu kötüleşen ve hayati tehlikenin belirmesi üzerine hastaneye kaldırılan Adnan, haziran ayı sonunda açlık grevine son vermişti.

Adnan'ın avukatları ve İsrail yargısı da Adnan'ın 12 Temmuz'da salıverilmesi konusunda anlaşmıştı. İsrail'in Adnan'ın hayatını kaybetmesi durumunda Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde tansiyonun yükselmesinden endişe ettiği belirtiliyor.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor. Filistinli aileler sık sık gösteri düzenleyerek, uluslararası toplum ve kuruluşlardan bu konuda yardım talep ediyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 07:50
banner53
YORUM EKLE

banner39