Açlık grevindeki Filistinlinin durumu kritik

Cezaevinde açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Kayk'ın sağlık durumu tehlikeli aşamaya girdi

Açlık grevindeki Filistinlinin durumu kritik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail yönetiminin Filistinlilere uyguladığı "idari tutukluluk" uygulamasını protesto etmek için 60 gündür açlık grevi yapan Filistinli gazeteci Muhammet el-Kayk'ın (33) sağlık durumunun tehlikeli aşamaya girdiği bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, Kayk'ın "Takviye gıda almayı ve muayene olmayı" reddettiği belirtilerek, sağlık durumunun tehlikeli aşamaya girdiği, bulanık görme, zayıflık ve sağ elinde hissizlik gibi sorunlar yaşamaya başladığı ifade edildi. Bilinç kaybı da yaşayan Kayk'ın, İsrail makamlarınca zorla tedavi edildiği öne sürüldü.

Açıklamada Kayk'ın, sağlık durumunun kötüleşmesi göz önünde bulundurularak sunulan talep üzerine "İdari tutukluluk halinin sona ermesi" için yapılacak duruşmanın 25 Şubat yerine 27 Ocak'ta gerçekleşeceği kaydedildi.

Gazeteci Kayk, "şiddete teşvik etmek" suçlamasıyla 21 Kasım 2015'te Ramallah'taki evinden alınarak tutuklanmış ve tutuklanmasından 4 gün sonra da açlık grevine başlamıştı. 20 Aralık'ta Kayk'ın idari tutukluluk süresi 6 ay uzatılmıştı.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla İsrail istihbaratının gizli güvenlik bilgilerine dayanılarak Filistinliler, 1 ila 6 ay arasında alıkonulabiliyor. Tutuklunun "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 15:52
banner53
YORUM EKLE

banner39