Açlık grevindeki Kayk'a meslektaşlarından destek

Filistinli gazeteciler, 72 gündür açlık grevi yapan tutuklu gazeteci Kayk'a destek olmak için tencere, tava çaldı

Açlık grevindeki Kayk'a meslektaşlarından destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli gazeteciler, İsrail'in idari tutukluluk kararı ve keyfi uygulamalarını protesto amacıyla açlık grevi yapan tutuklu gazeteci Muhammed el-Kayk için Batı Şeria'nın Ramallah kentinde destek gösterisi düzenledi.

Düzenlenen gösteride gazeteciler, 72 gündür açlık grevi yapan Kayk'ın acilen serbest bırakılmasını istedi. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, tepkilerini tencere tava çalarak gösterdi.

Gösteride konuşan Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kadura Faris, raporların Kayk'ın sağlık durumunun kritik olduğunu, her an hayatını kaybedebileceğini belirtti.

Fatis, Kayk'ın serbest bırakılması konusunda bazı ülkelerle ve çeşitli kurumlarla siyasi düzeyde çabaların olduğunu ancak İsrail'in bunu kabul etmediğini ifade etti.

Kayk'ın avukatı Eşref Ebu Senine, İsrail tarafından tutuklanan Kayk'ın sağlık durumunun kötüleştiğini, tutuklandığı günden bu yana 35 kilo verdiğini kaydetmişti.

İsrail askerlerince 21 Kasım 2015'te Ramallah'taki evinde gözaltına alınan Kayk, İsrail'in idari tutukluluk kararı ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için gözaltına alındıktan 4 gün sonra açlık grevine başlamıştı. İsrail makamları, aralık ayında Suudi Arabistan'ın El-Mecd televizyonunda görev yapan Kayk'ın "mesleği aracılığıyla şiddete teşvik etmek" suçlamasıyla yargılanarak 6 ay tutuklu kalmasına karar vermişti.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla, istihbarat bilgilerine dayanılarak, Filistinliler, 1 ila 6 ay alıkonulabiliyor. Tutuklunun, "İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 21:14
banner53
YORUM EKLE

banner39