banner15

Allan: İsrail'in politikaları kölelikten farklı değil

İsrail hapishanelerinde 1 yıl tutuklu kalan ve 2 aylık açlık grevinin ardından serbest bırakılan Allan, İsrail'in tutuklama politikasının "kölelik sisteminden farklı olmadığını" söyledi.

Allan: İsrail'in politikaları kölelikten farklı değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail hapishanelerinde 1 yıl idari tutuklu kalan ve yaklaşık 2 ay devam eden açlık grevinin ardından serbest bırakılan Filistinli Muhammed Allan, İsrail'in Filistinlilere yönelik tutuklama politikasının "kölelik sisteminden farklı olmadığını" söyledi.

Allan, Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Aynabus beldesindeki evinde kendisini ziyaret eden AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kölelik dönemi tarihte kaldı. Ben de artık, beni istediğinde gözaltına alan ve istediğinde de salıveren İsrail istihbarat subaylarından birinin elinde köle olmayı kabul etmiyorum" dedi.

İsrail hapishanelerinde bir yıl tutuklu kalan ve yaklaşık 2 ay açlık grevinden sonra salıverilen Allan, "İşte özgürülüğüme kavuştum ve avukatlık mesleğime geri döneceğim. Beni yeniden tutuklamalarından endişeli olduğum için evlilik işlerimi hızlandıracağım. İsrail güçleri tarafından idari tutuklanma gibi bir durumla karşılaşırsam yeniden açlık grevini başlatırım, ancak farklı bir suçlama gerekçesiyle gözaltına alınırsam o zaman da avukat olarak kendimi savunmaktan geri adım atmam" ifadelerini kullandı.

"İdari tutukluluk nedeniyle başlattığı açlık grevini, ölmek için yapmadığını bilakis yaşamaya olan sevgisinden ötürü yaptığını" söyleyen Allan, "Aslında özgür ve onurlu olan her insanın, idari tutukluluğu reddettiğini ve açlık grevini onurlu bir yaşam için yaptıklarına" vurgu yaptı.

Allan, yaklaşık iki ay süren açlık grevine ilişkin ise "Ölüm aşamasına bile gelmeme rağmen yeme ve içmeye karşı direndiğim gibi ilaç almayı da kabul etmedim. Ayrıca beni tıbbi muayenelere de ikna etmediler, çünkü ya özgürlük veya şehadet demiştim" diye konuştu.

Nablus kentinde, 16 Kasım 2014'te tutuklanan Filistinli avukat Muhammed Allan (30) geçen temmuz ayında "idari tutuklama" uygulamasını protesto amacıyla açlık grevine başlamıştı. Yaklaşık iki ay açlık grevini sürdüren Filistinli avukat Allan, 20 Ağustos'ta eylemini sonlandırmış ve serbest bırakılmıştı. Allan, 16 Eylül'de İsrail polisi tarafından tedavi gördüğü Razay hastanesinde tekrar gözaltına alınmıştı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 18:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35