banner39

Almanya'dan Filistin'e yardım vaadi

Almanya Dışişleri bakanı Westerwelle Filistin yönetimine, kendi devletlerini kurma yönünde yardımcı olacaklarını söyledi

Filistin 28.03.2012, 18:04 28.03.2012, 18:04
Almanya'dan Filistin'e yardım vaadi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümeti, Filistin yönetimine, kendi devletini kurma konusunda yardımcı olma vaadinde bulundu.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad, bugün Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüştü.

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Filistinlilere 40 milyon avroluk yeni kalkınma yardımı vaadinde bulunulduğu bildirildi. Filistinlilere yapılan yardımın böylece bu yıl 72 milyon avroya yükseldiği, bu paranın Filistin polis teşkilatının kurulması için de harcanacağı kaydedildi.

Filistinlilere yapılacak yardımların ele alındığı, ikinci kez düzenlenen Alman-Filistin Komisyonu toplantısına Alman ve Filistin kabinesinin bazı üyeleri de katıldı. Bu toplantının ilki 2010 yılının Mayıs ayında yapılmıştı.

Alman Bakan Westerwelle, Feyyad ile düzenlediği basın toplantısında, Filistin yönetimine, kendi devletlerini kurma yönünde yardımcı olacaklarını, ancak bunun sadece Filistinlilerin İsrail ile bu konuda anlaşma sağlaması durumunda mümkün olabileceğini söyledi.
Westerwelle ayrıca Suriye yönetimini de BM Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planını uygulamaya çağırdı.

Fayyad ise Filistinlilerin, kendi devletlerini kurma konusunda sabrını kaybedebileceğini belirterek, "Bugüne kadar çok zaman harcadık" diye konuştu.

Feyyad, Filistinlilerin en çok istediği şeyin, özgürlük içinde ve onurlarıyla kendi bağımsız devletlerinin sınırları içinde yaşamak olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?