banner39

Almanya'dan İsrail'e yerleşim uyarısı

Ramallah'ta konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier yeni yerleşim planlarının "Kerry'nin barış için sarf ettiği çabalara tezat" olduğunu söyledi

Filistin 14.01.2014, 00:38 14.01.2014, 00:38
Almanya'dan İsrail'e yerleşim uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, "İsrail'in yeni yerleşim birimleri için ihale açması, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin barış için sarf ettiği çabalarla tezat teşkil ediyor" dedi.

Steinmeier, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat ile yaptığı basın açıklamasında, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ile görüşmesinde konuyu gündeme getireceğini söyledi.

Filistin-İsrail barış görüşmeleri açısından kritik bir süreçten geçildiğini ifade eden Steinmeier, "Önemli kararların alınacağına inandığım bu sürecin, sağlıklı bir şekilde sonuçlanması adına ABD'nin barış çabalarını destekliyoruz" diye konuştu.

Ureykat da İsrail'in yeni yerleşim birimleri kararı almasının, Kerry'nin barış çabalarını boşa çıkardığını belirterek "Barış görüşmelerinin başarılı olması ve yeni yerleşim birimlerinin durdurulması için Almanya ve uluslararası kamuoyu konuya müdahale etmelidir" ifadesini kullandı.

İsrail ve Filistin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgede yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından 3 yıl aradan sonra geçen temmuz ayında Washington'da barış görüşmelerine yeniden başlamıştı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?