banner39

Amnesty: İsrail savaş suçu işledi

Amnesty'nin İsrail'in geçen yıl Refah şehrine düzenlediği saldırılarla savaş suçu işlediğini ortaya koyan raporu İsrail'in tepkisine neden olurken Hamas raporu övdü

Filistin 30.07.2015, 13:28 30.07.2015, 15:12
Amnesty: İsrail savaş suçu işledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü (AMNESTY)'nün, Londra Üniversitesi Adli Mimari birimiyle ortaklaşa hazırladığı "Kara Cuma: Refah'ta 2014 İsrail-Gazze Krizinde Yaşanan Katliam" başlıklı raporda, detaylı multimedya materyallerinden elde edilen deliller sonucu, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah şehrine sistematik ve kasti hava ve kara saldırıları düzenlediği, bunun sonucu olarak 135 sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi. 

Rapor, İsrail’in tepkisine neden olurken Hamas’tan rapora övgü geldi.

İsrail'in bu saldırılarla insanlığa karşı suç işlediğini bildiren Af Örgütü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther'in konuya ilişkin görüşlerine raporunda yer verdi. Luther, "Refah'ta sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerinin bombalandığına ve İsrail güçlerinin savaş suçu işlediğine dair güçlü kanıtlar mevcut. Bu orantısız saldırılar, İsrailli asker Hadar Goldin'in kaçırılması dolasıyla düzenlendi ve insan hayatına itibar edilmediğini gözler önüne serdi" dedi. 

Raporla, adalet çağrısı yaptıklarını belirten Luther, yüzlerce fotoğraf, video, uydu görüntüsü ve tanık ifadelerinin, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koyduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini belirtti. 

Rapor, Londra Üniversitesi Adli Mimari biriminin öncülüğünde oluşturulan çok yönlü araştırma teknikleriyle hazırlandı. Af Örgütü, özellikle elde ettiği uydu görüntüleriyle İsrail'in Refah saldırısında savaş suçu işlediğinin açık olduğunu bildirdi. 

İSRAİL TEPKİLİ

İsrail, geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında ordusunun savaş suçu işlediğine ilişkin elinde delilleri bulunduğunu açıklayan Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna tepki gösterdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Raporu okuyan kişi, İsrail'in kendisiyle savaştığı düşüncesine kapılabilir. Çünkü, raporda Hamas ve diğer grupların askeri faaliyetlerine neredeyse hiç değinilmiyor" denildi.

Raporda takip edilen metodun, örgütün mesleki kriterlerine ciddi sorular yöneltilmesine sebep olabileceği iddia edilen açıklamada, raporda, Filistinlilerin teyit edilmemiş ifadelerine dayanan iddiaların da yer aldığı öne sürüldü.

Raporda, örgütün uluslararası kanunları yanlış anladığını gösterdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Örgüt, İsrail ordusunun 'ayrım yapmaksızın güç kullandığını' iddia ediyor. Bu iddia da sivillerin ölümüyle sonuçlanan trajik neticelere işaret ediyor. Ancak, yapılan bu neticelendirme uluslararası kanunlara dayanmıyor ve örgütün İsrail karşıtı siyasi eğilimini yansıtıyor."

HAMAS'TAN RAPORA ÖVGÜ

Öte yandan, Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada ise rapordan memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

"Bu delilleri Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sunmada acele edilmesi gerek" denilen açıklamada, rapor gereği Filistin halkına yönelik işlediği tüm suçlar için İsrailli yöneticilerin yargılanması ve bu alanda uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?