'Arafat Komisyonu' mezar için devrede

Yaser Arafat'ın ölümünü soruşturan komisyon, ''Arafat'ın mezardaında incelemeler yapmak üzere İsviçreli uzmanlarla görüşmelere başladık'' açıklamasını yaptı.

'Arafat Komisyonu' mezar için devrede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merhum Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümünü soruşturan tıbbi komisyon, ancak Arafat'ın mezarı açıldıktan sonra ölüm nedenine dair kesin bir açıklama yapılabileceğini açıkladı.

Komisyonun tıbbi sorumlusu Ürdünlü Dr. Abdullah el-Beşir, komisyonun üyelerinden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın basın sözcüsü Nebil Ebu Rudayne, soruşturmanın genel sorumlusu Tevfik et-Tıravi ve Adalet Bakanı Ali Mihenne'nin katılımıyla Ramallah'ta düzenlenen basın toplantısında, mezarından numune alınıp araştırma yapıldıktan sonra Arafat'ın vücudunda radyoaktif madde bulunup bulunmadığının netleşeceğini söyledi.

Dr. Beşir, ''Arafat'ın bilinmeyen bir maddeyle zehirlenerek hayatını kaybettiği'' iddiasında bulundu.

Abdullah el-Beşir, Arafat'a ait bazı eşyalarda yüksek düzeyde polonyum 210 maddesine rastladıklarını iddia eden İsviçreli uzmanlarla, merhum Filistin liderinin mezarındaki kalıntılarda inceleme yapmaları için görüşmelere başladıklarını bildirdi.

Tevfik et-Tıravi ise Arafat'ın ölümüne İsrail'in sebep olduğunu iddia ederek, ''Filistin içinden de İsrail'e yardım edenler olabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz ''dedi.

Tıravi, ''Kapsamlı bir araştırma yapabilmek için gerekli imkanlara sahip olmadıklarını, ancak sınırlı imkanlara rağmen araştırmaların devam ettiğini, şu ana kadar kesin bir sonuca ulaşılmadığını'' vurguladı.

Adalet Bakanı Ali Mihenne de Arafat'ın otopsi raporunun tamamlanması, kriminal soruşturma sonundaki delillerin savcılığa sunulması ve Filistin liderinin ölümündeki gerçeklerin ortaya çıkarılmasına yardımı olabilecek her türlü komisyon ya da uzmana destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Komisyon tarafından hazırlanan raporda da Arafat'ın sindirim sistemi enfeksiyonu, tahriş, pıhtılaşma ve trombosit eksikliği gibi bazı kan hastalıkları, akciğer, karaciğer ve sinir sistemine bağlı rahatsızlık şikayetleriyle komaya girdiği ve hayatını kaybettiğini belirtilerek, ''Bu bulgular genellikle zehirlenme sonrası ortaya çıkmaktadır'' denildi.
    
   

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 00:17
banner53
YORUM EKLE

banner39