Arafat'ın ölümünde herkes şüpheli!

Arafat'ın zehirlendiğine yönelik bulguların ardından suçlamalar ardarda geldi, El-Fetih ise, Arafat'ı öldürenlerin katillerine "kısas uygulanacağını" duyurdu

Arafat'ın ölümünde herkes şüpheli!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin El-Fetih Hareketi, eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat'ı öldürenlerin bulunması için yoğun çalışma sürdürdüğünü bildirdi.

El-Fetih'ten yapılan yazılı açıklamada, ''Arafat'ın şehadet dosyası açık kalacak. Bu konu önceliklerimiz arasında olup, ayrıntılı gerçeklere ulaşmak için yapılan çalışmalar devam edecek. Suçlular adalete teslim edilerek Filistin Soruşturma Komisyonu aracılığıyla katillere kısas uygulanacak" denildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan bir başka habere göre ise Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Arafat'ın ölümünü incelemek üzere oluşturulan Filistin Soruşturma Komisyonu'nun çalışmalarını yakından takip ettiği ve gerçeklerin ortaya çıkarılarak Filistin halkı ile tüm dünyanın önüne serilmesi için ilgili kurumlara talimat verdiği" belirtildi.

Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinliler de Arafat'ı öldürenlerin bulunması ve yargılanmasını talep etti.

Arafat’ın eşi Filistin’i suçladı

Öte yandan, Filistin’in eski lideri Yaser Arafat’ın polonyum ile zehirlendiği iddiasının kuvvetlenmesi üzerine politikacının eşi Süha Arafat, Filistin’e suçlama yöneltti.

Süha Arafat, “Eminim yakın çevresinden biri onu zehirledi. Uzmanlar zehrin çay, su veya kahvesine konulmuş olabileceğini söyledi” diye konuştu. Filistin’de yönetimdeki El Fetih partisinden Abbas Zeki adlı üye ise suçlamalara “Hiç kimse böyle suçlamalarda bulunmamalı. Yaser Arafat Filistinlilerin lideridir” cevabını verdi.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü üyesi Vasel Ebu, “Polonyuma insanlar değil devlet sahiptir. Bu da suçun bir devlet tarafından işlendiğini gösteriyor. (Eski Lübnan Başbakanı) Refik Hariri cinayetinde yapıldığı gibi uluslararası bir komite kurularak Arafat’ın ölümü soruşturulmalı” diyerek İsrail’i işaret etti.

Hamas ise olay aydınlatılana kadar Ortadoğu barış görüşmelerinin durdurulmasını istedi.

İsrail’se suçlamaları yine reddetti. Arafat’ın öldüğü 2004’te dışişleri bakanı olan Silvan Şalom, “Ona fiziksel zarar verme kararı almadık. Zehirlendiyse bile bunu İsrail yapmadı. Belki de içeriden biri öldürdü” dedi. Eski başbakan Ariel Şaron’un eski yardımcısı Raanan Gissin de, “Şaron Arafat’a zarar verilmemesini emretmişti” diye konuştu.

Arafat 2. İntifada’nın son günlerinde, Ramallah’ta İsrail kuşatması altında tutulduğu sırada aniden hastalanmış, Paris’te hayatını kaybetmişti. Eşinin talebiyle yapılan testlerdeyse, yüksek oranda polonyum maddesi bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 14:18
banner53
YORUM EKLE

banner39