Ashton: Yerleşim birimleri durdurulmalı

Ashton, İsrail yönetiminin Kudüs ve Batı Yaka’da yapımına devam ettiği yerleşim birimlerini eleştirdi.

Ashton: Yerleşim birimleri durdurulmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devam eden inşaatların siyasi atmosferi bulandıracağını söyleyen Ashton, “Kudüs ve Batı Yaka’da yapılan yerleşim birimleri hukuksuzdur” açıklamasını yaptı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Batı Yaka ve işgal altındaki Kudüs’te sürdürülen inşaat işinin uluslar arası hukuka göre gayri meşru olduğunu belirtti.

İsrail yönetiminin Kudüs ve çevresinde hız verdiği inşaat işleriyle ilgili olarak dün bir açıklama yapan Ashton şunları söyledi: “Kudüs’ün çevresinde kurulmuş olan Gilo yerleşkesinde 642 yeni konut yapılmasının onaylanması karşısında hayal kırıklığı yaşadım. İsrail yönetiminin Kudüs’te özellikle de çevresindeki dağların eteklerinde hayata geçirmeyi düşündüğü projeler siyasi atmosferi fazlasıyla bulandıracak.”

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Ashton yaptığı açıklamanın devamında, yapılan inşaatların bölgedeki barış sürecini de olumsuz yönden etkileyeceğini ifade etti.

İsrail işgal yönetimi Kudüs şehriyle çevresini tamamıyla Yahudileştirmek ve bölgedeki nüfus yapısını Siyonistlerin lehine çevirmek için yoğun çaba harcıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 14:24
banner53
YORUM EKLE

banner39