Barak: Menfaatimiz için barış yapmalıyız

Barak, İsrail'in bir an önce bir barış inisiyatifi başlatmasının gerekli olduğunu belirtti

Filistin 07.03.2011, 15:15 07.03.2011, 15:15
Barak: Menfaatimiz için barış yapmalıyız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail'in bir an önce bir barış inisiyatifi başlatmasının gerekli olduğunu belirterek, ülkesinin, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Mayıs ayında ABD'ye yapacağı ziyarete kadar bekleyemeyeceğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Mayıs ayının sonunun çok geç olacağını ifade etti ve "Uluslararası izolasyonu önlemek için riskler almanın zamanı gelmiştir" diye konuştu.

Barak, cesur adımlara ihtiyaç duyulduğunu ifade edip, ya Filistinlilerle İsrail arasında uzlaşmazlığın temel konuları olan tüm nihai konularda somut müzakerelere geçilmesi veya geçici bir anlaşmaya varılması için çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. Barak, geçici bir anlaşmanın ise ancak ve ancak sonrasında nihai bir anlaşmayı da kapsayacağını İsrail'in net bir şekilde söylemesiyle mümkün olabileceğini vurguladı.

Barak, Filistin tarafı ile bir barış anlaşmasına varmaya çabalamakla, İsrail'in Filistinliler için bir iyilikte bulunmadığını, kendi güvenliğini ve geleceğini sağlamaya çalıştığını da kaydetti. Barak, böylece İsrail'in bir başka milleti yönetme yükünden de kendisini kurtarmış olacağını dile getirdi.

İsrail ile Filistinliler arasındaki barış görüşmeleri, Eylül 2010'dan bu yana durmuş bulunuyor. Batı Şeria'da 10 ay süreli bir inşaat yasağı uygulayan İsrail'in bu yasağı uzatması için Filistin tarafının yaptığı tüm çağrılar reddedilmişti. Filistin Yönetimi de, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da tüm yerleşim faaliyetleri dondurulmadan, İsrail'le barış görüşmelerine geçmeyeceğini duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?