banner39

Barguti'den Abbas yönetimine eleştiri

Filistin yönetimini esirlerin serbest kalması için çaba göstermemekle suçlayan Barguti, ABD'nin de işgali sonlandırmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi

Filistin 17.04.2013, 12:00 17.04.2013, 12:00
Barguti'den Abbas yönetimine eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail hapishanelerinde 11 yıldır tutuklu bulunan El Fetih liderlerinden Mervan Barguti, serbest bırakılması için gerekli çabayı göstermediği gerekçesiyle Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimini suçladı.

Barguti, Filistin yönetiminin tarihte ilk kez İsrail'in işgal, şiddet ve tecavüzleri karşısında sessiz kaldığını belirterek bunu anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Barguti, İsrail'in Gilat Şalit'in serbest bırakılması karşısında serbest bırakılan mahkumların arasında kendisinin yer almamasının sorumlusunun Filistin yönetimi olduğunu savunarak hiçbir zaman müzakerelerde İsrail'in elinde bulunan esir ve mahkumların gündeme getirilmediğini kaydetti. Bunun Filistin yönetiminin eksikliği ve ihmali olduğunu kaydeden Barguti, "Bu ulusal sorunu sonlandırmak için gerekli adımın atılmasının vakti geldi de geçiyor" dedi.

Filistin - İsrail arasındaki görüşmelerde ABD'nin arabuluculuğuna da değinen Barguti, ABD'nin hiçbir zaman işgali sonlandırmak ve 1967 sınırlarına geri dönmek için çalışmada bulunmadığını belirtti. Barguti, "İşgali, yeni yerleşimleri ve saldırıları önlemeyecekse yapılacak müzakereler sadece zaman kaybıdır" dedi.

Barguti, hapisteki zamanının büyük çoğunluğunu diğer Filistinli mahkumların eğitimi için harcıyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?