banner39

Batı Şeria gece boyu direnişteydi

Batı şeria'da Gazze'ye destek için toplanan Filistinlilere gerçek mermiyle müdahalae eden işgal güçleri iki kişiyi öldürdü, 200 kişiyi yaraladı

Filistin 25.07.2014, 08:20 25.07.2014, 09:47
Batı Şeria gece boyu direnişteydi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in saldırılarını protesto etmek ve Gazze'ye destek amacıyla Ramallah'tan Kudüs'e ulaşmaya çalışan binlerce Filistinliye İsrail işgal askerlerinin müdahalesi sonucu çıkan çatışmada, 2 kişinin öldüğü, 5'i ağır 200 kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Gazze'ye destek amacıyla "48 Binlik Yürüyüş" sloganıyla Ramallah'tan Kudüs'e ulaşmak isteyen binlerce Filistinli, Kalendiya kontrol noktasına geldi. İsrail askerleri ile Filistinliler arasında burada çatışma çıktı. 

İsrail askerlerinin göstericileri dağıtmak için gerçek ve plastik mermi, göz yaşartıcı gaz bombası ve tazyikli su kullanması sonucu 2 Filistinli hayatını kaybetti, 5'i ağır 200 kişi yaralandı.

Ramallah'taki Tıbbi Kompleks Müdürü Ahmed el-Bitavi, yaptığı açıklamada, Filistinli genç Muhammed el-A'rac'ın başından aldığı kurşun yarası sonucunda hayatını kaybettiğini belirtti.

Göstericilerin çoğunun vücudunun üst kısmından yaralandığını kaydeden Bitavi, İsrail askerlerini, göstericileri öldürmek için fırsat kollamakla suçladı. 

Çok sayıda kişinin İsrail işgal askerlerinin kullandığı göz yaşartıcı gazdan etkilendiği de bildirildi.

GAZZE'DE ÖLÜ SAYISI 805 OLDU

İsrail'in, Hamas Sözcüsü Salah el-Berdevil'in evinin de aralarında bulunduğu Gazze Şeridi'ndeki farklı yerleşim alanlarına füze saldırısı düzenlediği bildirildi. Bugüne kadar düzenlenen saldırılarda 805 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 207 kişi yaralandı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları ve topçu birlikleri, günün ilk saatlerinde Gazze'ye düzenlediği bombardımanda, Hamas Sözcüsü Salah el-Berdevil'in Han Yunus'un doğusunda bulunan Karara beldesindeki evi ile çok sayıda bina ile tarım arazisini hedef aldı. 

İsrail güçlerinin 3 füze attığı Berdevil'in evinin kullanılamaz hale geldiği, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. 

İsrail işgal ordusu 7 Temmuz'dan bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, 5'i siyasi büro üyesi olmak üzere 12 Hamas üst düzey yetkilisinin daha evini hedef aldı. 

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr 2 Temmuz'da kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. İsrail'in havadan, karadan ve denizden Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 805 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 207 kişi yaralandı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?