banner39

Batı Şeria yönetiminden Filistin Pound'u...

Filistin Otoritesi, önümüzdeki yıllarda bağımsız bir devlet olabileceği umuduyla kendi parasını tedavüle sokmayı tasarlıyor.

Filistin 18.09.2010, 16:14 18.09.2010, 16:44
Batı Şeria yönetiminden Filistin Pound'u...


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batı Şeria ve Ramallah’taki Filistin Otoritesi, gelecek yıl kendi devletlerine sahip olacakları fikrinden hareketle Filistin Poundu'nu tedavüle sokmayı planlıyor.

Filistin Para İdaresi Başkanı Cihad el Vezir, Londra’da yayınlanan siyaset ve kültür dergisi The Monocle’un kendisiyle yaptığı röportajda Filistin pound’u için epey yol katedildiğini ancak hemen tedavüle girmesi gibi bir şeyin olmadığını söyledi.

Monocle’da kaydedildiğine göre tedavüle girmesi muhtemel paranın üzerinde Yaser Arafat’ın resmi olacak. Paranın tasarımı ise bir yarışmayla belirlenecek. Para rezervi ise Ramallah’ta inşa edilmekte olan Filistin Merkez Bankası’nda tutulacak.

Kaynaklardaki bilgilere göre Filistinliler 1927’den 1948’e kadar İngiliz pound’u, Batı Şeria’nın Ürdün’e bağlı olduğu 1948-1967 arasında Ürdün dinarı kullandı.

Gazze’deki Filistinliler ise Mısır Pound’u kullandı. Gazze ve Batı Şeria’daki Filistinliler 1967-1980 arasında İsrail Lirası kullanırken 1980’den itibaren de İsrail şekeline geçtiler.

Filistin Otoritesi’nin, Filistinliler arasında ulusal bir uzlaşmaya henüz varılmadan önce ulusal para birimini daha doğrusu kendi para birimini tedavüle sokması karşısında Hamas’ın ne tepki vereceği ise merak konusu.

GAZZE BEKLEMEDE!

Hamas'a yakın kaynaklar, Mahmud Abbas'ın Filistin'in meşru başkanı olmadığını, yönetimin meşru bir temsilci olmadığını belirtiyorlar. Yine aynı kaynaklara göre, Batı Şeria yönetimi, daha önce de bu konuda söylemde bulunmuş ama adım atıp gerçekleştirememişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?