banner39

Batı Şeria'da Hamas kutlamaları

Hamas'ın 25'nci kuruluş yıldönümü kutlamalarında Batı Şeria'da düzenlenen mitinglere onbinlerce kişi katıldı

Filistin 15.12.2012, 01:57 15.12.2012, 10:58
Batı Şeria'da Hamas kutlamaları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas, 25. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Batı Şeria'nın bir çok kentinde törenler düzenledi. Ramallah, El-Halil ve Tulkerim kentindeki törenlerde onbinlerce kişi sokaklardaydı.

Nablus kentinde 2007’den bu yana ilk defa düzenlenen kutlamaya, Hamas ve Fetih yanlılarının da aralarında bulunduğu binlerce Filistinli katıldı. Kutlamalarda uzlaşı mesajı verildi.

El-Halil kentindeki kutlamalara telefonla katılan Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye, ''Sizler bugün tarihi yeniden yazıyorsunuz. Direnişle gelen zaferiniz kutlu olsun. Gazze, her zaman Batı Şeria'nın yanında olacaktır'' dedi.

Miting gibi törenlere, Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk ve milletvekilleri de katılırken, halkın Filistin ve Hamas bayrakları; Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz Rantisi, Ahmed El-Caberi ve iki gün önce El-Halil’de şehit edilen Muhammed Es-Selayime’nin posterlerini taşımaları dikkat çekti.

Parlamento Başkanı Dr. Aziz Duveyk ile milletvekilleri yaptıkları konuşmalarda şehit ve esirler ile onların yakınlarını selamlarken, telefonla etkinliğe katılan Hamas Dış İlişkiler sorumlusu Usame Hamdan “Bu etkinlikler Kudüs’ü kurtarmak için yeni bir sabahın doğacağının habercisidir. Gazze’de olduğu gibi geri kalan toprakların kurtarılması için de direniş tek seçeneğimizdir. Gazze direniş ve ortaya konan bedelle zafer kazandı” dedi.

Ramallah şehrinde de tarihi bir gün yaşandı. Hamas liderleriyle vekillerin öncülük ettiği etkinlik için şehrin merkezinde bulunan İbni Rüşd meydanında toplanan on binlerce kişinin taşıdıkları bayrakların yanında Tel Aviv’i vuran füzelerin maketlerini de taşımaları dikkatlerden kaçmadı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Hamas milletvekili Ahmet Atvan “Hamas güçlü bir harekettir. Gittikçe de güçleniyor. O güçlendikçe işgal rejimi de yok olmaya doğru yol alıyor. İşgalciyi silip süpürmek için direnişten başka seçenek yok. Yine işgalciyi buralardan kovmak için de iç barıştan başka yol yok” dedi.

Öte yandan Filistin Yasama Konseyi Başkanı Aziz Duveyk, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı, ayrılığın bitirilmesi için elinden geleni yapmaya ve cesur kararlar almaya çağırdı.

Duveyk, Fetih'in yönetimindeki Ramallah kentinde tutuklu bulunan Hamas'a mensup Filistinlilerin şartsız olarak serbest bırakılmasının Filistin halkının birliğine hizmet edeceğini savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?