banner15

Batı Şeria'da seçimler yeniden ertelendi

Batı Şeria'da yerel seçimler, bu yıl içinde üçüncü kez iptal edilirken, Abbas yeni seçimler için bir tarih de vermedi.

Batı Şeria'da seçimler yeniden ertelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria'da 22 Ekim'de yapılması planlanan yerel seçimleri yeniden erteleme kararı aldı.

Böylece yerel seçimler, bu yıl içinde üçüncü kez iptal edilirken, Abbas yeni seçimler için bir tarih de vermedi.

Filistin Yönetimi Başkanlığınca yayımlanan Abbas imzalı kararda, "seçimlerin, uygun koşullar varolana kadar ertelendiği" belirtilirken, ertelemeyle, Merkez Seçim Komisyonuna da seçimlerin bütün Filistin bölgelerinde yapılmasının sağlanmasına yönelik hazırlıklar için zaman sağlanmasının amaçlandığı da kaydedildi.

Yerel seçimler daha önce bu yılın 9 Temmuz tarihinde yapılması planlanmış, ancak daha sonra bu tarih, El Fetih ile Hamas arasında geçen Mayıs ayı başında anlaşma imzalanması sonrasında 22 Ekim'e çekilmişti.

Hamas ise, imzalanan anlaşma uyarınca yerel seçimlerin yapılabilmesi için Merkez Seçim Komisyonunun yapısında değişikliğe gidilmesini talep ediyor.

Filistin yerel idarelerinde seçimlerin 4 yılda bir yapılması gerekiyor. Yasalar doğrultusunda yerel seçimlerin normalde 2009 yılının Ocak ayında yapılması gerekirken, Filistin Bakanlar Kurulu kararıyla mevcut belediye yönetimlerinin süresi uzatılmış ve Hamas'ın seçimleri boykot edeceğine, Gazze'de yapılmasına izin vermeyeceğine ilişkin açıklamalarına rağmen, seçimlerin 2010 Temmuz ayında Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde birlikte yapılması öngörülmüştü.

Ancak o dönemde, Filistin Seçim Komisyonu, Gazze'de "gerekli teknik hazırlıkların yapılamadığını" belirterek, bölgedeki seçimleri ertelemiş ; Batı Şeria'da da El Fetih içinde, aday listelerinin hazırlanmasında yaşanan güçlükler ve kavgalar nedeniyle, aday listelerinin kapanmasından hemen kısa bir süre önce, yerel seçimlerin iptali yoluna gidilmişti.


Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 18:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35